Jarní řez levandule podpoří bohaté kvetení.
Zdroj: marketlan / Shutterstock.com

Je nejvyšší čas provést jarní zástřih levandulí: jak to udělat nejlépe?

Levandule patří k oblíbeným ozdobám našich zahrádek již od dob našich babiček. Milujeme je nejen pro jejich krásné, nejčastěji fialové květy, ale také pro jejich charakteristickou vůni. Využít je můžeme nejen jako dekoraci, ale také při kulinářských pokusech či jako skvělou surovinu pro koupele.

Aby levandule lékařská (Lavandula angustifolia) vytvářela kompaktní a bohatě kvetoucí keř, potřebuje nejen suché a slunné místo, ale také správně načasovaný zpětný řez. Ideálně bychom měli levanduli řezat 2x ročně. První řez by měl přijít na jaře, druhý by měl následovat po odkvětu. V zahrádkách se pěstují i další druhy levandulí. Ideální je zjistit, kterou pěstujeme a věnovat správnou péči konkrétnímu druhu.

Začátečnické chyby se mohou vymstít

Pokud budeme čekat několik let až levandule povyroste a zesílí, může se nám náš přístup šeredně vymstít. Rostlina sice bude vždy o něco větší, větvičky budou silnější, ale po nějaké době zůstanou ve spodní části suché. Nejen, že nebudou hezké, ale také se snadněji vylomí.

Pokud nebudeme levanduli pravidelně zastřihovat, vznikne časem nevzhledný keř. Pokud nebudeme levanduli pravidelně zastřihovat, vznikne časem nevzhledný keř. Zdroj: Deni Williams / Shutterstock.com

Pokus o záchranu zanedbaného keře radikálním seříznutím může dopadnout pro rostlinu fatálně. Hluboký řez do dřevnatých částí stonků levandulím nesvědčí. Obvykle z nich už neobrazí. Proto bychom nikdy neměli řezat do neolistěné části rostliny.

Načasování jarního řezu levandule

Ideální čas pro jarní řez levandulí přichází ve chvíli, kdy rostlina začne rašit. To může být s ohledem na klimatické podmínky v různých koutech republiky odlišné. Nemalou roli hraje také aktuální vývoj počasí. Proto je nejvhodnější řídit se stavem naší rostliny.

Na jaře začne levandule znovu ožívat. Na jaře začne levandule znovu ožívat. Zdroj: PeterPike / Shutterstock.com

Drobné otálení nemusí být vůbec na škodu. V tomto případě platí, že čím později se do stříhání pustíte, tím později levandule pokvete a zároveň prodloužíte délku jejího kvetení.

Jak moc zkracovat

Nejčastěji se doporučuje na jaře zkracovat maximálně o třetinu, ale jak už bylo vysvětleno dříve, neměli bychom nechat „holé klacky“. Ideální je, aby na každé větvičce byly vidět nejméně jeden až dva páry zelených výhonů.

Při jarním řezu levandule vždy ponecháme několik rašících lístků. Při jarním řezu levandule vždy ponecháme několik rašících lístků. Zdroj: marketlan / Shutterstock.com

Než se pustíme do samotného řezu, je vhodné rostlinu dobře prohlédnout. Zvlášť po mrazivé zimě může dojít k vymrznutí některých výhonů. Nejprve vystříháme mrtvé výhony. Při samotném stříhání se snažíme udržovat tvar tak, aby výsledek připomínal polokouli. Její nevyšší bod bude ve středu a snižovat se bude směrem ke krajům. Na menší množství levandulí nám bohatě postačí ruční zahradnické nůžky. Na větší počet rostlin můžeme použít akumulátorové nůžky na živé ploty. Prási s nimi uvidíte v následujícím videu.

Ostříhané větvičky nevyhazujte

Nic z toho, co vám zbude po řezu levandulí, nemusíte vyhodit. Vonné látky totiž obsahují nejen květy, ale i další části rostliny. Snadno si z nich můžete připravit příjemnou koupel. Ideální je využít tzv. zápar. Ten si připravíme velmi snadno: byliny (čerstvé nebo usušené) hodíme do vařící vody. Na přípravu koupele ve vaně se doporučuje přibližně 20-30 dvouhrstí. Hrnec přikryjeme poklicí a 5 minut vše mírně povaříme. Tím se lépe uvolní třísloviny obsažené v rostlině. Pak už stačí vše přecedit a můžeme si užívat nádherně voňavou a zároveň zcela přírodní koupel.

Zdroj: Řez zahradních rostlin, Rosa Wolfová, www.ceskatelevize.cz

Akční letáky