Rybíz potkáme téměř na každé zahradě. Je nenáročný a plodí lahodné bobule, které jsou bohaté na vitamín C. Správně zastřižený keř dokáže nabídnout až 6 kg úrody. Rostliny se rády košatí a jejich výška dosahuje většinou 1,5 metru. První sklizeň se provádí 2 roky po výsadbě. Maximální produktivita rybízu je v pátém až šestém věku života.

Proč letní střih

Průklestem po sklizni se keře udržují dostatečně prosvětlené a provzdušněné. Cílem je odstranit starší dřevo, které již neplodí a slabší výhony, jež keř zahušťují. Pokud rostlinu neprořezáváte, keř během času zhoustne, staré větve blokují světlo a bobule budou malé či nedozrálé. Rybíz také předčasně stárne. V letním řezu se keř omladí a během zimního období bude z rezerv přijímat dostatečné množství živin.

Jak na letní řez

Dejte si pozor, abyste černému rybízu nezkrátili jednoleté výhony. Jejich zastřihnutím byste zbytečně snížili výnos ovoce. Červený a bílý rybíz plodí na dvou až pětiletých větvích.

Tvar keře

Ideálním tvarem prořezaného ovocného keře je pohár s otevřeným středem. Rovnoměrně rozmístěné větve by měly směřovat od středu keře a neměly by navzájem soupeřit o sluneční světlo.

Červený a bílý rybíz

U těchto oblíbených odrůd odstraňte těsně u země všechny přestárlé výhony. Ty poznáte podle zřetelně tmavšího dřeva. Současně odřízněte větve ležící na zemi a ty, které jsou slabé nebo tvoří hlouček připomínající koště. U rybízu by mělo po prosvětlení zůstat 8-12 silných prutů. V prvním roce po výsadbě zkraťte jednoleté výhony světlé barvy u všech druhů rybízu na tři pupeny. Tyto větve založí korunu rostliny. Pokud mají keře červeného a bílého rybízu nadměrné množství jednoletých výhonů, nebojte se odstranit ty, které korunu zahušťují. Stříhejte přímo u kořenů.

Černý rybíz

Po sklizni odstraňte tříleté větve. Boční porost nezkracujte. Odstraňte také ty větve, které jsou slabé, nejsou olistěné nebo jste si všimli, že neplodí.

Stromkový rybíz

U tohoto druhu rybízu zkraťte větve asi o třetinu. Odstraňte suché nebo jinak nevhodné výhony. Celkový počet větví zredukujte na 8-10. Pokud si to rybíz žádá, prosvětlete střed korunky.

Změna velikosti plodů

Při každém ročním prořezávání odstraňte pouze přibližně 1/3 celkového počtu větví. Pokud toužíte po větších bobulích, zkraťte postranní výhony na 2 pupeny. Stříháte-li černý rybíz, tomuto kroku se vyhněte. Nakonec keř přihnojte dobře uleželým kompostem, zalijte a na zem položte mulč.

Zdroje: www.izahradkar.cz, prima-receptar.cz, www.jakpestovat.cz