Všechny druhy rybízu potřebují po sklizni péči
Zdroj: Oleksandr Chub/Shutterstock.com

Přišel čas zastřihnout rybíz. Jaký tvar zvolit, aby příští rok plodil co nejvíc

Rybíz je už dávno sklizený. Plody snědené nebo zmražené. Připravte se na další rok a zastřihněte keře rybízu již teď. Letní řez má mnoho výhod. Jaký tvar zvolit, abyste měli bohatou úrodu?

Rybíz potkáme téměř na každé zahradě. Je nenáročný a plodí lahodné bobule, které jsou bohaté na vitamín C. Správně zastřižený keř dokáže nabídnout až 6 kg úrody. Rostliny se rády košatí a jejich výška dosahuje většinou 1,5 metru. První sklizeň se provádí 2 roky po výsadbě. Maximální produktivita rybízu je v pátém až šestém věku života.

Proč letní střih

Průklestem po sklizni se keře udržují dostatečně prosvětlené a provzdušněné. Cílem je odstranit starší dřevo, které již neplodí a slabší výhony, jež keř zahušťují. Pokud rostlinu neprořezáváte, keř během času zhoustne, staré větve blokují světlo a bobule budou malé či nedozrálé. Rybíz také předčasně stárne. V letním řezu se keř omladí a během zimního období bude z rezerv přijímat dostatečné množství živin.

Chcete více keřů rybízu, ale nechcete kupovat nové rostliny? Rybíz je oblíbeným keřem a ovocem. Zdroj: Swetlana Wall / Shutterstock.com

Jak na letní řez

Dejte si pozor, abyste černému rybízu nezkrátili jednoleté výhony. Jejich zastřihnutím byste zbytečně snížili výnos ovoce. Červený a bílý rybíz plodí na dvou až pětiletých větvích.

Tvar keře

Ideálním tvarem prořezaného ovocného keře je pohár s otevřeným středem. Rovnoměrně rozmístěné větve by měly směřovat od středu keře a neměly by navzájem soupeřit o sluneční světlo.

Červený a bílý rybíz

U těchto oblíbených odrůd odstraňte těsně u země všechny přestárlé výhony. Ty poznáte podle zřetelně tmavšího dřeva. Současně odřízněte větve ležící na zemi a ty, které jsou slabé nebo tvoří hlouček připomínající koště. U rybízu by mělo po prosvětlení zůstat 8-12 silných prutů. V prvním roce po výsadbě zkraťte jednoleté výhony světlé barvy u všech druhů rybízu na tři pupeny. Tyto větve založí korunu rostliny. Pokud mají keře červeného a bílého rybízu nadměrné množství jednoletých výhonů, nebojte se odstranit ty, které korunu zahušťují. Stříhejte přímo u kořenů.

Černý rybíz

Po sklizni odstraňte tříleté větve. Boční porost nezkracujte. Odstraňte také ty větve, které jsou slabé, nejsou olistěné nebo jste si všimli, že neplodí.

Prořezávka rybízu zajistí bohatou úrodu Prořezávka rybízu zajistí bohatou úrodu. Zdroj: Shutterstock.com / rodimov

Stromkový rybíz

U tohoto druhu rybízu zkraťte větve asi o třetinu. Odstraňte suché nebo jinak nevhodné výhony. Celkový počet větví zredukujte na 8-10. Pokud si to rybíz žádá, prosvětlete střed korunky.

Změna velikosti plodů

Při každém ročním prořezávání odstraňte pouze přibližně 1/3 celkového počtu větví. Pokud toužíte po větších bobulích, zkraťte postranní výhony na 2 pupeny. Stříháte-li černý rybíz, tomuto kroku se vyhněte. Nakonec keř přihnojte dobře uleželým kompostem, zalijte a na zem položte mulč.

Zdroje: www.izahradkar.czprima-receptar.czwww.jakpestovat.cz

Akční letáky