Manželé Suchardovi pěstují stovky odrůd fuchsií. Jejich zahrada v Syřenově je rájem plným fuchsiových květů. Pro zimování slouží velký skleník, ve kterém svým květinám topí kamny, když teplota klesá pod nulu. Mají však cenné rady i pro pěstitele, kteří vytápěný skleník k dispozici nemají.

Komfortní odpočinek ve skleníku

„Ideální je vytápěný skleník, Ovšem stačí přitápět tak, aby se teplota pohybovala od 4 do 5 °C, fuchsie snesou i nulu, jen nesmí mrznout. Před zazimováním je o dvě třetiny zkrátíme, lépe se nám do skleníku vejdou, podzimní řez jim svědčí i z dalších důvodů. Fuchsie je rostlina dlouhého dne, v zimě jsou dny krátké a ani ve skleníku to pro ni proto není lehké období. Seříznutá temné dny od listopadu do ledna překlene snáze. V té době fuchsie nehnojíme a zaléváme je minimálně. Je také potřeba včas zakročit proti škůdcům. Ve skleníku máme teplovodní kotel na dřevo a uhlí s rozvodem do radiátorů. Skleník ale ideálně netěsní, takže když byly silné mrazy, museli jsme topit vydatně. Letošní zima byla však velmi mírná. Fuchsie bychom před uložením na zimu měli opět ošetřit proti houbám. Ale my je spíše otužujeme a snažíme se je udržet silné a zdravé hnojením,“ popisují zimování fuchsií manželé Suchardovi. Ze skleníku je na jaře vozí postupně v průběhu až dvou měsíců. Fuchsia arborescens tam dokonce zůstala jako poslední až do července, ale protože je to teplomilná Mexičanka, nijak jí to nevadilo.

Krecht po vzoru Holanďanů

„Oblíbenou metodou Holanďanů je krechtování. Jak na to? Dřevěnou bednu nebo vyřazenou chladničku či mrazničku použijeme jako obal. Fuchsie vyklepneme z květináčů, ošetříme proti plísním a do bedny pokládáme naležato. Kořeny pak zasypeme jemně provlhčenou rašelinou. Fuchsiářka a šlechtitelka Jarmila Hrubá dává při krechtování kořeny jednotlivých sazenic před uložením do igelitů, které udrží vlhkost. Bednu zakopeme ideálně do skleníku nebo fóliovníku, který nemusí být vytápěný, ale určitou ochranu poskytuje. Dokud nemrzne, musí být víko pootevřené. Když teplota klesne pod nulu, víko zaklapneme a izolujeme vrstvami slámy. Na jaře sazenice přendáme do nevytápěného skleníčku a postupně je otužujeme. Pracná metoda má výhodu v tom, že jsou fuchsie každoročně celé ošetřeny a přesazeny, mají nový start. Ale krásné mnohaleté stromky takto zazimovat nelze. Pozor také na to, aby se do krechtu nedostali hraboši a myši.“

Fuchsie vydrží i ve sklepě

„Fuchsie zimu přežijí dokonce i v temném, chladném a přiměřeně vlhkém sklepě. Někteří fuchsiáři do něj ukládají rostliny zcela zbavené listí a seříznuté. Na jaře jsou stonky často obalené plísní a první výhonky jsou slabé a světlé. Po zkrácení však rostlina obrazí silnými výhony a počátkem srpna bude v plné kráse.“ Jen jediná otužilá fuchsie přežívá naši zimu venku, i když při mrazech ochranu potřebuje, a to Fuchsia magellanica. Probouzení „Koncem ledna se začínají ranější odrůdy probouzet, pustíme se tedy do řízkování. Od února je postupně přihnojujeme. Nejpozději v polovině dubna je prořežeme znovu.“

Přezimování za oknem

„Kdo má vhodné prostory, jako třeba světlou garáž, chodbu a podobně, může fuchsie zimovat i při vyšší teplotě, ale více než 10 °C jim již nesvědčí. I když se rostlina v zimě trochu vytáhne, jarní řez vše spraví. Na jaře fuchsie otužujte co nejdříve. Pokud máte jen několik rostlin, snadno je přenesete na noc, kdy hrozí mrazík, zpět do domu. Na čerstvém vzduchu rychle a krásně obrazí.“