Levanduli je na podzim potřeba podruhé sestřihnout a zazimovat.
Zdroj: Tove Ahlkulla / Shutterstock

Jak zazimovat levanduli: Důležité je správné zastřižení. Kdy je potřeba ochrana?

I levandule patří k teplomilným rostlinám, její přezimování venku je však rozhodně možné. Víte, jak se na podzim o levanduli postarat, aby byla dobře zazimovaná a přečkala chladné období bez újmy? Zazimovat ji lze dobře na zahradě v záhonu i levanduli rostoucí v květináčích. Jen vědět jak!

Levanduli raději zazimujte

Levandule pochází ze středomoří, ale většina běžně pěstovaných druhů této byliny zimní období v našich podmínkách dokáže přečkat v záhonu i květináči, ale bez naší pomoci se neobejde. Levanduli nemusíte ze záhonu vykopat, ale pro jistotu je lepší ji zazimovat.

Levandule je ozdobou zahrady Levandule bude ozdobou zahrady, pokud ji správně zazimujete.  Zdroj: nieriss / Shutterstock.com

Před zazimováním levanduli naposled zastřihněte

Zastřižení levandule na podzim není žádný dramatický a hluboký řez. Odstraňují se jen případné květy a konce větviček. Nikdy nezasahujte do dřevnaté části. Rostlina má být upravená, k čemuž postačí souměrné zkrácení větviček zhruba jen o pět až sedm centimetrů. Vytvarujete kompaktně vypadající a upravený keřík.

Na jaře začne levandule znovu ožívat. Před zazimováním levanduli mírně zastřihněte. Nikdy nezasahujte do dřevnaté části. Zdroj: PeterPike / Shutterstock.com

Zazimování levandule v záhonu

Zazimování levandule v záhonu je podstatně jednodušší než v květináči. Levanduli na záhoně mírně přihrňte, aby v mrazech netrpěly kořeny a kmínek. Zakryjte ji chvojím či geotextilií, která vytvoří ideální mikroklima díky svojí prodyšnosti i propustnosti.

Jak zazimovat levanduli v květináči?

Pokud pěstujete levanduli v květináči, máte na výběr z několika možností jejího zazimování. Pokud chcete ponechat květináč s levandulí na zahradě, pak je třeba květináč obalit slámou, bublinkovou fólií nebo jiným materiálem, který nádobu dostatečně zaizoluje. V každém případě přemístěte květináč na místo, kde vaše levandule nebude trpět větrem, ale ani přílišnými srážkami.
Druhou variantou je nechat rostlinu v květináči na zahradě, ale přechodně ji zasadit do záhonu. To je samozřejmě vhodné do určité velikosti nádoby. Nicméně v záhonu květináč nepromrzne a vy ji zazimujete jen přihrnutím a chvojím, tak jako by byla v záhonu zakořeněná.

Můžete vybírat z vícero druhů a kultivarů levandule Levanduli korunkatou u nás pěstujeme výhradně jako přenosnou nádobovou rostlinu, neboť běžně nepřezimuje ve venkovních prostorách. Zdroj: Shutterstock.com / philmillster

Levandule v květináči může přezimovat i v domě

Pokud máte levanduli v květináči, který lze jednoduše přemístit, pak je možné zvolit k přezimování i vnitřní nevytápěné prostory. Musíte si jen dát pozor, aby teplota nepřekročila 15 °C, kdy se rostlina začne probouzet z vegetačního klidu. Takto je rozhodně nutné zimovat například levanduli korunkatou (francouzskou), neboť ta by zimu v našich podmínkách pravděpodobně nepřezila.

Zdroje: https://www.zahrada.skhttps://abecedazahrady.dama.cz

Akční letáky