Zazimovali jste trvalky? Některé to potřebují.
Zdroj: Ludmila Kapustkina / Shutterstock

Jak zazimovat trvalky: Pospěšte si, otálení by se vám mohlo krutě vymstít

Teplomilnou zeleň už jste nejspíš zazimovali. Teď rozhodně přišel čas na to, abyste se postarali i o zbytek zahrady. Přípravu na zimu potřebují i trvalky. Víte jak se o ně postarat na konci podzimu? Zazimování trvalek není náročné a vyplatí se.

Je nutné zazimovat trvalky?

Každý zahradník se o své rostliny stará jako o rodinu. Často si je sám vypěstuje už od semínek či sazenic, přihnojuje a stříhá, aby zesílily a byly zdravé. I trvalky mohou utrpět v zimních měsících. Opatrnost se vyplácí a vždy je lepší postarat se o ně včas. Zima je nevypočitatelná a třeba i jen několik dní holomrazu se dokáže podepsat na rostlinách, které jsme si po léta hýčkali a opatrovali. Většinu trvalek není nutné zazimovat. Soustřeďte se na druhy náchylné na vymrzání a mladé sazenice či na skalničky. 

Trvalky a trávy stříháme až na jaře Trvalky a trávy stříháme až na jaře. Až na několik vyjímek teď více péče nepotřebují.  Zdroj: Anna Gratys / Shutterstock.com

Zazimování mladých a náchylných trvalek

Sami víte nejlépe, která místa na zahradě jsou nejcitlivější, trpí na vítr, ale i na nízké teploty. Nemusíte mít zahradu přímo v mrazové kotlině, abyste rok co rok pozorovali, jak vám mrazíky ničí zeleň na exponovaných místech zahrady. Trvalky jsou sice odolnější a běžně vydrží dost, ale jejich zazimování chvojím, jutou nebo geotextilií se vždy vyplatí. Jednoznačně se to týká rostlin mladých a těch náchylnějších na vymrzání. Mezi takové rozhodně patří například vřesovce, kopretiny, ale také rostliny pěstované na skalce a v nádobách. Venkovní mrazuvzdorné květináče jsou k mání, ale bývají z těch dražších. 

Zatažené trvalky není třeba zazimovat

Trvalky, které se na podzim zatahují, není potřeba nijak speciálně na zimu připravovat. Rostliny na konci sezóny zavadnou a na jaře opět vyraší nová zeleň. Takovými jsou například pryšce, rozchodníky či denivky. Zatahují se i bylinné pivoňky. Kosatce je možné na podzim zkrátit těsně nad zemí nebo dokonce posekat. Na jaře zase obrazí a krásně porostou.

denivky (Hemerocallis) Denivky (Hemerocallis) se na podzim zatáhnou.  Zdroj: Liubov Mernaya / Shutterstock.com

Odolné trvalky připravte na zimu

Další trvalky se doporučuje zkrátit, okopat, případně k nim dodat kompost. Pokud jsou to stálezelené druhy, pak je zbytečné zkracovat je. Vždy se zbavujeme jen porušených, napadených nebo suchých částí rostlin, ale zastřihávání není nutné. Trvalky, které dobře odolávají mrazům, můžete teď také rozsadit. Rozrostlé trsy mohou od středu zasychat nebo žloutnout kvůli nedostatku živin a rozsazení je proto jedním z řešení.

I v zimě vás trvalky potěší

Než všechny uschlé květy či plody ostříháte, rozmyslete si, zdali by vás pohled na ně netěšil i v zimně. Moc pěkné jsou rozhodně šípky růží, ale také uschlé květy echinacey čili třapatky. Krásnou ozdobou zimní zahrady mohou být také traviny, ale i ty mohou vymrzat. Okrasné trávy je lepší nestříhat, ale vyvázat do snopku. Krásně zdobné jsou také zapletené copy z travin. Podzimní zahradničení může být nápadité a zimní zahrada pak doslova kouzelná.

Ojíněné šípky jsou stejně krásné, jako červené bobule skalníku. Ojíněné šípky jsou stejně krásné jako třeba červené bobule skalníku. Zdroj: Shutterstock.com / Jaroslav Moravcik

Zdroje: https://zahradnickakucharka.czhttps://abecedazahrady.dama.cz

Akční letáky