Molice se obvykle objevují již na začátku jara, kdy teploty postupně stoupají a rostliny začínají růst. Kvůli jejich drobné velikosti může být obtížnější je včas identifikovat, a proto byste své rostliny měli pečlivě kontrolovat. Nejčastěji se nachází na spodní straně listů rostlin, kde vysávají jejich šťávu. Pokud je naleznete, neváhejte a začněte co nejdříve jednat!

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Jak poznat, že právě vaše rostliny napadly molice, se můžete dozvědět z videa na YouTube, na kanálu Recepty Prima nápadů:

Zdroj: Youtube

Nevytvářejte vhodné prostředí

Nejlepší způsob, jak zajistit, aby vám molice nenapadly rostliny, je nelákat tyto škůdce do vaší zahrady. Proti molicím, jakožto milovnicím vlhka, musíte dodržovat zásady správné zálivky. Zeminu proto nepřelévejte a zalévejte až tehdy, kdy je zem opravdu vyschlá. Zároveň je důležité rostliny dostatečně hnojit, aby byly silné a odolné vůči případnému napadení škůdců.

Výskyt bílých molic

Abyste byli s bojem proti molicím úspěšní, je zásadní škůdce odhalit včas. Pravidelně proto kontrolujte spodní strany listů nebo rostlinami zkrátka zatřepte. Pokud uvidíte jakékoliv malé bílé broučky, jsou vaše rostliny v ohrožení. Hrozí jim nejen deformace listů, ale také i černá plíseň nebo jiné virové choroby, které molice přenášejí.

Pozvání přirozených predátorů

Jedním z velmi účinných způsobů, jak se molic zbavit, je za pomoci jiného hmyzu, který se jimi živí. Pozvěte do své zahrady slunéčko sedmitečné, parazitickou vosičku nebo ploštici, které s nimi jednoduše skoncují! O rostliny se bát nijak nemusíte, jelikož je jinak tento hmyz zcela neškodný.

Účinný roztok z kopřivy

Kromě přirozených nepřátel můžete vyzkoušet i výluh z kopřiv, který vám s molicemi zaručeně pomůže. Čerstvě natrhané kopřivy dejte do kýble s vodou, kde je nechte louhovat několik dní. Jakmile začnete z vody cítit zápach, nalijte ji do rozprašovače a postříkejte s ní napadené rostliny. Tento roztok z kopřiv je skvělou přírodní alternativou k drahým chemickým přípravkům.

Žluté lepové desky

Pokud vám molice napadnou rostliny ve skleníku, lze je zlikvidovat i pomocí žlutých lepových desek. Ty stačí ve skleníku rozvěsit nebo je zapíchnout do země přímo k rostlinám. Tyto žluté majáky molice dokonale přitahují, a proto nepotrvá dlouho, než se na ně přilepí. Jedná se tak o levné řešení, které není nijak toxické.

Související články

Zdroje: ceskestavby.cz, region.rozhlas.cz, abecedazahrady.dama.cz