Mšice mohou napadnout různé druhy rostlin a způsobit značné škody. Nejen, že vysávají mízu z rostlin, ale také přenášejí různé choroby. Zároveň vytvářejí medovici, která láká další škůdce, jako jsou mravenci.

Jak se tedy mšic zbavit efektivně a přirozeně? Existuje několik jednoduchých a účinných metod, které lze snadno aplikovat a které vám pomohou ochránit vaši zahradu bez použití chemických prostředků.

Na video od eChaluparka o tom, jak připravit postřik proti mšicím, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Nízkotučné mléko a oreganový vývar

Jednou z nejjednodušších metod je použití směsi nízkotučného mléka a vody. Smíchejte čtvrt litru mléka s půllitrem vody v rozprašovači a aplikujte přímo na napadené rostliny. Tento postup opakujte několik dní, dokud mšice nezmizí. Tato směs nejen, že odpuzuje mšice, ale také zlepšuje zdraví rostlin.

Kopřivový postřik je další účinnou metodou. Dvě hrsti čerstvých kopřivových listů vložte do litru vody a nechte louhovat dva dny. Výsledný výluh pak přeceďte a použijte jako postřik. Pokud necháte směs louhovat déle, můžete získat kopřivové hnojivo, které je však potřeba před aplikací naředit vodou.

Oregano také mšice odpuzuje. Připravte si vývar z oregana - pokud používáte čerstvé oregano, vezměte 100 gramů, pokud sušené, postačí 20 gramů. Oregano vložte do litru vody, povařte a po vychladnutí přeceďte. Vývar nařeďte v poměru 1 díl oreganového vývaru na 3 díly vody a aplikujte na rostliny.

Česnek, cibule a černý čaj

Oloupaný česnek je dalším účinným prostředkem proti mšicím. Stačí zasadit oloupaný stroužek česneku vedle napadených rostlin tak, aby byl z poloviny nad zemí. Rostliny absorbují látky z česneku, které mšice odpuzují.

Cibulový vývar je vhodný zejména pro růže. Nakrájejte cibuli najemno a vložte ji do litru vroucí vody. Povařte půl hodiny, nechte vychladnout, sceďte a aplikujte na rostliny.

Mšice nesnáší černý čaj. Na litr vody použijte dva sáčky černého čaje, nechte louhovat 20 minut a poté sáčky vyjměte. Jakmile čaj vychladne, nalijte ho do rozprašovače a aplikujte na napadené rostliny.

Mýdlová voda a levandule

Mýdlová voda s přídavkem alkoholu je další účinnou metodou. Rozpusťte 20 gramů jemného mýdla v litru vlažné vody a přidejte lžičku alkoholu. Směs přelijte do rozprašovače a aplikujte na rostliny.

Levandule je skvělá pro odpuzování mšic díky své vůni. Vysaďte levanduli do blízkosti napadených rostlin, což vytvoří přirozenou bariéru proti mšicím. Levandule také přitahuje užitečný hmyz, který pomáhá udržovat rovnováhu v zahradě.

Přírodní metody boje proti mšicím jsou nejen účinné, ale také šetrné k životnímu prostředí. Použitím nízkotučného mléka, kopřivového postřiku, oreganového vývaru, česneku, cibulového vývaru, černého čaje, mýdlové vody a levandule můžete chránit své rostliny bez použití chemikálií. Tyto metody nejen, že likvidují mšice, ale také podporují zdraví a vitalitu vašich rostlin. Vyzkoušejte je a uvidíte, jak se vaše zahrada znovu rozkvete.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.fajntip.cz