Mravenci se dobře přizpůsobili životu v zemi. V mraveništích, která mají vybudována vertikálně do země buď přímo z povrchu půdy nebo pod kamenem či pod kůrou rozpadajícího se dřeva, regulují teplotu. Dělníci rychle přemísťují vajíčka, larvy a kukly uvnitř hnízda na místa, která jsou pro jejich vývoj nejvhodnější, tak aby udrželi svou líheň během všech vývojových stádií v teplotě kolem 25-30 °C. V teplém prostředí mravenci naopak chrání v zemi vybudovaná mraveniště před přehřátím.

V teplejších měsících se mravenci objevují na zahradě, v chladnějších měsících se naopak stěhují za jídlem a teplem do domu. Zhruba v dubnu mravenci hromadně odkládají svá vajíčka a snaží se vybudovat své mraveniště. Pozdě zjara a začátkem léta se začnou královny (plodné samice) a samečci – obojí mají křídla - rojit. Proto se někdy stává, že do domu přilétnou otevřeným oknem celé roje. Po páření samec zahyne, samice odhodí křídla a vyhledá si místo vhodné ke stavbě mraveniště. Vždy si zvolí nějaké těžko dostupné místo, kde je temno a sucho, například mezi stěnami, kolem vodovodní instalace a podobně. Tam začne klást vajíčka, která se přibližně do července vyvinou do stádia kukly a z nich se vylíhnou mravenci. V té době můžeme očekávat jejich nový, zvýšený výskyt.

Jak se zbavit mravenců

Mravenců se účinně zbavíme pouze tehdy, pokud zničíme jejich mraveniště. Předtím je ovšem musíme najít, což se nejlépe podaří pokud sledujeme cestičku mravenčí kolony. Když mraveniště objevíme, silně je posypeme insekticidem v prášku. Nejvhodnější je insekticidní prášek proti mravencům, který je navíc nezávadný pro zahradní rostliny. Aby mravenci své mraveniště nepřestěhovali do domu, musíme jej také důkladně chránit. Místa, kterými by se mravenci mohli dostat dovnitř – to znamená okna, dveře a škvíry, posypeme práškem. Tím vytvoříme insekticidní zábrany, které mravencům účinně zamezují vstup. Prostředek výborně působí také v potrubí, kde přilne i k povrchům vertikálních trubek. Hmyz nemusí prášek požít, stačí, když po něm jen leze.

V případě, že mraveniště nemůžeme najít, poprášíme místa, kudy vedou mravenci svou cestu ještě tekutým insekticidem proti mravencům. Protože jeho aktivní látka je v mikrokapsulích, zabalená do syntetických membrán, zamezujících rychlý rozklad, působí tento prostředek se zpožděným účinkem a začne účinkovat teprve po uplynutí několika hodin, kdy se mravenci vrátí do svého hnízda. Důležité je, aby mravenci přišli s tímto insekticidem do přímého styku. Insekticid proti mravencům nezanechává stopy a je bez vůně, jeho účinek na stěnách a lištách trvá celý měsíc.

Pro Receptář Libor Tůma