S čím máme tu čest? S obalečem

Obaleč jablečný je malý nenápadný motýlek, který se do sadu vydává každý rok dvakrát. K nakladení vajíček dochází na přelomu května a června a znovu na začátku srpna. Je právě čas vyrazit do boje proti druhému náletu hnědavých motýlků a rozprášit jejich snůšku. Pokud máte pocit, že se škůdci zápolíte neustále, možná vás potěší, že v jižněji položených státech musejí sadaři čelit i čtyřem generacím za sezonu a ne jen dvěma, jak je tomu u nás.

Proč zničit obaleče?

Cydia pomonella neboli obaleč jablečný je motýlek jehož housenky decimují plody ovocných stromů. Napadením trpí především jabloně, ale také meruňky, ořešáky, hrušky, slivoně a broskvoně. Obaleči jsou rozšíření po celé Evropě a běžně i u nás. I když nás obyčejně brouci netěší, nyní možná oceníte, že na vaší straně jsou škvoři, dravé ploštice, parazitární vosy a lumci. Ti všichni se na různých vývojových stádiích obalečů živí. Sýkorky jsou ovšem nejlepšími spojenci. Přes zimu sýkorky zlikvidují až 99 % procent housenčí populace během jejich přezimování.

Co funguje proti obaleči?

Obalečům se dá čelit mnoha způsoby. Klasickou a léty osvědčenou nástrahou je lepová past, která obepíná kmen stromu. Pomalu schnoucí lepidlo účinně lapí veškerý hmyz, který se snaží past překonat. Proto funguje dobře i proti dalším druhům škůdců, kteří se na strom musejí dostat po kmeni. Jako jsou třeba mravenci, kteří roznášejí mšice.

Také světelné a feromonové nástrahy či žluté lepové desky, které je třeba umístit do koruny stromů, jsou účinnými pastmi. Tyto konkrétně lákají a lapají dospělé motýlky obalečů.

Biologickým postřikům patří budoucnost

Postřiky jsou účinné. I ty od kterých nyní pozvolna upouštíme a hledáme alternativní, pokud možno přírodnější řešení. U nich předpokládáme hlavně dobrou účinnost, ale navíc i šetrnost vůči životnímu prostředí. Ekologie si čím dál častěji razí cestu mezi méně ohleduplnými chemickými postřiky. I proti obaleči jablečnému známe minimálně dvě biologické látky vhodné k postřiku. Bacillus thuringiensis kurstaki, zkráceně BTK, je bakterií obsahující krystalové proteiny, které jsou pro škůdce toxické. Účinnost postřiků s BTK je okolo 80 – 85 %, což je docela dobré skóre.

Druhou možností je užití viru, který je běžně v přírodě přítomen a účinně působí pouze proti obalečům a úzce příbuzným druhům. Jde o granulózu obaleče, která se označuje také jako CMGV (z angl. codling moth granulosis virus). Než začnete s postřikem, informujte se, zdali jsou biologické postřiky v nabídce hobby marketů a zahrádkářských prodejen. Aplikují se rozpuštěním ve vodě a postřiku se použije jen tolik, aby rostlinu smáčel, ale aby tekutina z listů nestékala. Důležité je také ošetření listů i ze spodní strany. Postřiky se neprovádějí za intenzivního slunečního svitu, aby nedošlo k popálení listů. Pokuste se také vyhnout deštivému počasí, aby měl přípravek dostatečně dlouhou dobu na vyhubení obalečů.

Zdroje:

https://www.zahradaweb.cz

https://cs.wikipedia.org