Péče o rajčata se vyplácí
Rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších plodin, které u nás zahrádkáři pěstují. Mít vlastní rajčata rozhodně stojí za to, a navíc je snadné pěstovat je i na balkónech a terasách.
Péče o rajčata není velmi náročná, ale samozřejmě vyžaduje alespoň znalosti o potřebách konkrétní zeleně. Pokud chcete sklidit opravdu velká a masitá rajčata ještě do konce léta, pak nezbývá než jim věnovat správnou péči.
Jak docílit bohaté úrody rajčat si můžete zopakovat také v tomto příspěvku z YouTube kanálu Recepty Prima nápadů.
Jak zvýšit úrodu? Zkuste domácí hnojiva!
Správný výživný substrát a následně hnojení jsou klíčem k bohaté úrodě. Na jaře je vhodné začít hnojit vyváženým hnojivem, které obsahuje všechny makroživiny, ale především je bohaté na dusík. Toto hnojivo se aplikuje na začátku sezóny, aby rostliny měly dostatek živin pro růst. Dusíkatá hnojiva totiž podporují především nárůst zeleně.
Jakmile se začnou tvořit květy, zvolte hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Tato hnojiva jsou nutná právě na násadu na květ a zrání plodů. Zároveň také podporují zakořenění a celkově utužují zdraví rostlin.
Nyní začíná období sklizně, a proto se hodí podpořit rostlinu právě k vývoji a zrání plodů. Pokud nechcete sáhnout po průmyslových minerálních hnojivech z obchodu, můžete zalévat rostliny domácími výživnými zálivkami. Jde o organická hnojiva především ze zbytků a jsou proto levná i snadno vyrobitelná.
Jednou z oblíbených domácích výživných zálivek je voda smísená s dřevěným popelem. Popel obsahuje draslík, vápník a další mikroživiny, které podporují zrání. Příprava je ohromně snadná a budete potřebovat jen desetilitrovou konev, kterou naplníte vodou a přidáte do ní velkou hrst dřevěného popela. Popel nechte louhovat přes noc a ráno použijte k zalévání.
Další výjmečně vhodnou alternativou je například kompostový výluh, který připravíte z hrsti kompostu a 10 litrů vody. Druhý den můžete směsí zalévat, i když někdo dává přednost kvašení po dobu týdne nebo dvou. Pak je hnojivo o něco silnější a musí se dál ředit alespoň v poměru 1:10 s vodou.
Na podporu květu i plodu si můžete připravit také výživu z kvasnic. Rajčata prospívají dobře ze směsi kostky droždí, lžíce curku a 2,5 litru teplé vody. Tuto směs nechte alespoň osm hodin pracovat a před použitím ji řeďte vodou v poměru 1:1.
Pamatujte také na to, že rajčata potřebují pravidelnou a vydatnou zálivku, zejména v období sucha. Momentální počasí s velkými výkyvy v teplotách i srážkách může vést k praskání rajčat. Jde sice jen o kosmetickou závadu, nicméně praskající rajčata se rychleji kazí a je nutné je rychle zpracovat. Pokud je to možné, snažte se zalévat rostliny pravidelně a vydatně, vždy ke kořenům a ne na list.
Na co před sklizní rajčat nezapomínat?
Rajčata máte jistě dobře vyvázaná, ale rostliny je nutné kontrolovat a dál jim nabízet oporu, protože především v době zrání rostliny těžknou, mají tendenci se lámat či alespoň dosahovat k zemi, což často vede také k šíření plísní.
Především v druhé polovině prázdnin se proto vyplácí odstraňovat nejen zálistky, ale také úplně nejspodnější patra listů, které jsou příliš blízko. Preventivně tím ochráníte rajčata před plísněmi, které se právě objevují také v druhé polovině práznin, i když letos přálo počasí plísním už mnohem dřív. Preventivně byste je měli stříkat už od července.
Zdroje: gardeningknowhow.com, primainspirace.cz