Zatímco v minulosti byly rybízové keře samozřejmou součástí každé zahrady, po revoluci jako bychom na ně na čas zapomněli a objevujeme je znovu až nyní. Přesto je právě toto drobné ovoce základem džemů a marmelád, bez kterých se třeba na Vánoce obejde jen málokterá rodina.

Máte-li tedy na zahradě takové rostliny, neváhejte jim nabídnout výživu, která zajistí mnohem větší úrodu. 

K pěstování rybízu potřebujeme alespoň základní informace. Najdete je třeba na youtube v kanálu Jan Urbánek - pěstitel

Zdroj: Youtube

Využijte odpad z kuchyně

Co pomůže rybízu založit a hlavně dovést až ke zralosti spoustu plodů? Jde o úplně obyčejné bramborové slupky, které běžně vyhazujeme na kompost nebo dokonce do popelnice. Je to velká škoda, protože je ještě před jejich konečnou likvidací můžeme využít pro přípravu vynikajícího hnojiva. Stačí jen jednoduchý krok a výživná zálivka bude na světě. 

Vyrobte si tekuté hnojivo

Hnojivo z bramborových slupek můžeme vyrobit dvěma způsoby, je jen na vás, který si vyberete. Ten méně náročný zahrnuje vyvaření slupek ve vodě, jako když vaříme přílohu k obědu. Na jeden litr vody můžeme dát přibližně jednu běžnou zavařovací sklenici od okurek bramborových slupek a vše asi dvacet minut povaříme.

Jakmile bude hotovo, necháme budoucí rybízovou výživu vychladnout, následně ji přecedíme do kýble a doplníme vodou na deset litrů. To je vše, pak už se můžeme vydat na zahradu. K jednomu keři bychom měli nalít přibližně tři litry, ale záleží samozřejmě na jeho velikosti. Malé a mladé keříky se spokojí i s polovinou tohoto množství. 

Je tady i druhá možnost

Pokud byste si chtěli bramborové hnojivo uchovat “na horší časy”, pak je tady ještě jedna možnost. Slupky v tomto případě nebudeme vařit, ale naopak je usušíme. Dokonale vysušený materiál (k tomuto účelu můžeme využít troubu a stejný princip, jako když sušíme houby) poté rozdrtíme na prášek a uzavřeme do dobře těsnící sklenice.

V takovém stavu vydrží i několik měsíců a my si můžeme připravit hnojivo pro rybízy dopředu. Pak už jen stačí na jaře, ideálně v době květu, nasypat jednu hrst prášku kolem keře a zalít vodou. 

Všeho s mírou

Jak bylo uvedeno, první ošetření tímto levným, ale účinným hnojivem, bychom měli provést ve chvíli, kdy rozkvétají rybízové kvítky. Chceme-li si ale úrodu opravdu pojistit, můžeme celý postup zopakovat ještě jednou o několik týdnů později, ve chvíli, kdy se na keřích objeví maličké zelené plody.

Pamatujme si ale, že v tomto případě neznamená víc hnojiva lepší výsledky. Dva zásahy jsou přesně ta hranice, které bychom se měli držet. Tak s chutí do toho a už si můžete hledat recepty na tu nejlepší marmeládu. 

Související články

Zdroje: amazing-handmade.tumblr.com, chalupari-zahradkari.cz, adbz.cz