obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jaké tulipány vybrat pro podzimní výsadbu?

Říjen je vhodný pro výsadbu oblíbených tulipánů. Úchvatnou jarní podívanou si připravíte, pokud vhodně zkombinujete rozmanité odrůdy. Liší se výškou, tvarem květu i dobou kvetení.

Velké jarní květinové představení tulipánů je třeba řádně připravit. A právě teď v říjnu je čas pro nákup a výsadbu cibulí. Tulipány totiž potřebují na podzim pořádně zakořenit, pak v růstovém klidu přečkat zimu a na jaře rychle pokračovat ve vývoji.

Tulipány nízké i vysoké, kvetoucí časně i počátkem léta

Současně s botanickými tulipány se na jaře objevují asi 30 cm vysoké rané jednoduché i plnokvěté tulipány. Můžeme je vysazovat na záhony a hodí se i pro rychlení v nádobách.

Několik dní po nich počátkem května rozkvetou vyšší (40 až 50 cm) zahradní tulipány obvyklého klasického tvaru – v obchodech jsou označovány jako Triumph tulipány a Darwinovy tulipány.

Darwin hybrid Banja Luka Darwin hybrid Banja Luka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nejlépe se ovšem pěstují a také dobře množí Darwin hybridy. Tyto mohutné tulipány mají pevné lodyhy a dosahují výšky až 70 cm. Plně otevřené jsou však jen za slunečního svitu.

Období kvetení tulipánů pak uzavírají odrůdy tulipánů liliokvětých s úzkými květními plátky, papouškovitých s bizarně zprohýbanými květy, třepenitých s jakoby rozstříhanými okraji květů a plnokvěté pozdní odrůdy.

Mezi stále častěji pěstované kuriozity patří tulipány s bíle nebo žlutě pruhovanými listy a tulipány s více květy na jedné lodyze.

liliokvětý tulipán Slavík liliokvětý tulipán Slavík Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Hlavní zásady pro výsadbu cibulek a pěstování

  • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

    Vysazené cibule mohou zlikvidovat hlodavci. Účinnou prevencí je vysazovat cibule v obalech; osvědčily se i do země zapuštěné děrované (třeba i poškozené) velké umělohmotné přepravky.

    Vhodná doba pro výsadbu tulipánů je od konce září do počátku listopadu. Půdu zpracováváme na hloubku rýče. Cibulky nelze položit na tvrdý podklad.
  • Tulipánům se nejlépe daří na plném slunci, jakékoliv zastínění způsobuje protahování lodyh a jejich poléhání.
  • Rostou v každé průměrné zahradní půdě, ovšem ideální (i z hlediska snadné sklizně) je půda humózní hlinitopísčitá.
  • Před výsadbou záhony zásadně nehnojíme čerstvým hnojem, naopak žádoucí je dobře uleželý kompost neutrální půdní reakce.
  • U výběrových cibulí, které mají obvod nad 13 cm, je vhodná hloubka i 18 cm od báze cibule. Menší cibule vysazujeme přiměřeně mělčeji, ale u květuschopné velikosti alespoň 12 cm hluboko.
  • Se zálivkou si není třeba dělat velkou starost, tulipány zaléváme jen za zvláště suchého počasí.

tulipány Happy Hour tulipány Happy Hour Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výsadba do řádků vypadá sice většinou v jinak nepravidelně uspořádané zahradě nepřirozeně, ale je skoro nutností, abychom moc cibulí při sklizni nepoškodili. Minimální vzdálenost mezi řádky umožňující okopávání je 20 cm. Do řádků sázíme velké cibule asi 8 cm od sebe, menší hustěji. Pokud dáme přece jen přednost nepravidelné výsadbě, sázíme cibule asi 10 cm od sebe a sklízíme je pak ovšem spíše podhrabáváním.

Čerstvě upravený záhon láká k nežádoucí aktivitě psy a kočky. Je tedy docela dobré jej zakrýt drobnými větvemi. Zimní ochrana chvojím nebývá potřeba, protože tulipány přezimují zpravidla dobře.

tulipán Black Parrot tulipán Black Parrot Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Půvabné kombinace


Na zahradě tulipány nejlépe působí na zvláštním větším záhonu. Můžeme osadit několik barevně kontrastujících ploch, ale pěkná je i směs barev. Tulipány také lze dobře kombinovat s jinými rostlinami, třeba dvouletkami, které kvetou ve stejnou dobu jako tulipány. Třeba macešky plochu doplní o modrou barvu, kterou u tulipánů postrádáme.

Nejprve vysadíme cibule tulipánů (ovšem mnohem řidčeji, než při tulipánové monokultuře – asi 25 cm od sebe). Na zarovnaný povrch pak přesazujeme silné sazenice macešek, pomněnek nebo sedmikrásek. I tyto rostliny musí mít dostatek času, aby do zimy dobře zakořenily

Akční letáky