Mysleli jste si, že s úderem podzimu zahrádkaření končí? Omyl. Stále ještě můžete vysévat hned několik druhů zeleniny a těšit se z vlastní úrody. Zajistěte si vitaminy až do Vánoc! Poradíme vám, jakou zeleninu ještě na záhoncích vysévat.

Skliďte opozdilce

Konec září patří sklizni opozdilců na záhonech. To však neznamená, že je čas záhony zazimovat a připravit na odpočinek. Naopak. Podívejte se na video na YouTube kanálu Zahrada, kde najdete hned 15 tipů, co na záhonech ještě vysít:

Zdroj: Youtube

Vsaďte na zelené vitaminy

Než přijde zima v plné parádě, využijte záhony naplno. Vysévejte na ně nejrůznější saláty, ředkvičky, ale i květák ozimý a zasaďte česnek. Saláty jsou skvělým zdrojem vitaminů a jsou poměrně odolné. Ředkvičky zase patří mezi rychlíky, takže stihnete do Vánoc klidně ještě jednu bohatou úrodu této červené štiplavé zeleniny.

Polníček jako záruka

Tento drobnolistý salát byste na záhon rozhodně vysít měli. A to hned z několika důvodů. Nejen kvůli jeho nenáročnosti, ale také skutečnosti, že bývá terčem útoku škůdců naprosto minimálně, takže se nemusíte bát slimáků ani různého hmyzu.

Navíc je plný vitaminů a díky neutrální chuti jej můžete vpašovat do jakéhokoliv salátu či slaného pokrmu. Vyzkoušet jej můžete klidně i v kombinaci s brambory v lehkém bramborovém salátu. Je skvělým zdrojem vitaminu C, karotenu a železa.

Mrazuvzdorný silák

Další jasnou volbou je špenát. Sáhněte po odrůdách, které přečkají i mrazíky a můžete se z úrody těšit klidně i přes Vánoce. Jeho konzumace vám dodá potřebný vitamin A, neboli retinol, posilující zdraví vašich očí, vitamin C a E a také některé vitaminy skupiny B.

Pokud si nasbíráte ještě mladé listy a použijete je čerstvé, zajistíte si tak pomocníka pro zvládání stresu a podzimních chmur. Konzumace špenátu je vhodná i při chudokrevnosti. Když špenát vysejete nyní, zajistíte si bohatou úrodu na jaro. Do velikonoční nádivky jako když zelené lupínky najdete.

Na co ještě nezapomenout?

Kromě polníčku a špenátu můžete vysévat ještě pikantní rukolu. Vyzkoušet můžete i rebarboru, pro níž je září ideální doba na výsev, abyste měli napřesrok opravdu bohatou zásobu.

Související články

Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, living.iprima.cz, www.osiva-semena.cz