Magnólie jsou oblíbené pro své nádherné květy.
Zdroj: ppl / Shutterstock.com

Jaký druh či kultivar magnólie se hodí pro vaši zahradu?

Magnólie je skvost mezi okrasnými dřevinami. Kvete obvykle zjara, ale pěstovat můžete i druhy, jež rozkvétají v létě. Květy mohou být růžové, bílé, purpurové... I ve výšce a tvaru koruny je výběr: od nižších, širokých keřů po dvacetimetrové stromy.

Z magnólie, stromu, jež je i ve své původní podobě oslnivě krásný, byly vyšlechtěny ještě četné zahradní kultivary. V Holandsku uvádějí nyní 330 druhů a kultivarů – ovšem včetně stálezelených. V následujícím přehledu si můžeme z magnólií nabízených u nás vybrat ty, které se nejlépe hodí do naší zahrady. Můžete pěstovat nízký,rozložitý keř, kvetoucí časně zjara růžovými květy, nebo vysoký strom s obřími listy, jež se do bílých květů oděje až v létě.

Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata)

Tato krásná magnólie pochází z horských lesů středního Japonska, do Evropy byla dovezena r. 1862 a u nás byla poprvé zaznamenána v předávacím protokolu Průhonického parku až r. 1927. Kvete velmi bohatě, středně velké květy se objevují před rašením listů.

šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro menší okrasné zahrady je tento druh vynikající dekorativní rostlinou, a to i přes občasné namrznutí květů. Při řádné zimní ochraně není vyloučeno ani umístění do prostorných nádob.

 • Tento druh nakvétá jako první z magnólií, obvykle v dubnu, a proto také bývá nejvíce poškozován mrazem.

  Poměrně pomalu rostoucí keř dosahuje v konečné podobě dvou až tří metrů výšky.
 • Tvar je bochníkovitý a keř často roste více do šířky než do výšky.
 • Listy jsou středně velké, 4 až 10 cm dlouhé a 3 až 4 cm široké.
 • Sněhově bílé, vonné květy jsou v průměru asi 8 cm široké. Od jiných druhů se na první pohled liší okvětními lístky jen 1 až 2 cm širokými, kterých je také velký počet – 12 až 18. Květy působí rozevlátým dojmem.

Šácholan liliokvětý (Magnolia liliiflora)

Kolem tří metrů vysoký keř pochází ze střední Číny. Má nádherné, světle purpurové, nevonné, 6 až 7 cm dlouhé květy, jež nakvétají od května až do začátku června během vývoje listů. Často je uváděn mezi choulostivějšími magnóliemi.

Vzrůstnější než původní druh, až 5 m vysoká, je Magnolia liliiflora ´Nigra´s tmavě purpurově červenými květy velkými až 12 cm.

Šácholan obnažený (Magnolia denudata)

Tento keřovitý, 5–8 m vysoký, široce rozložitý strom byl do Evropy dovezen z východní a jižní Číny r. 1789. Tato magnólie bohatě raně nakvétá v dubnu až květnu při vývinu listů a pro výsadbu do zahrad ji lze bez výhrad doporučit.

 • Listy má střední velikosti.
 • Vonné, slonovinově bílé květy s 9 okvětními lístky jsou velké 12 až 15 cm.

Šácholan japonský (Magnolia kobus)

Tento rozložitý strom je zpravidla až 10 m vysoký a 8 m široký. Pochází z Japonska.

 • Listy jsou střední velikosti.
 • Začíná kvést teprve ve stáří 10 až 15 let bílými, až lehce načervenalými vonnými, 10 až 15 cm širokými květy. Ty se objevují před rašením listů v dubnu nebo začátkem května.

Její příbuzná Magnolia kobus var. borealis vyniká bujným vzrůstem a kuželovitou korunou, dosáhnout může až 20 m.

šácholan japonský (Magnolia kobus) šácholan japonský (Magnolia kobus) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Šácholan zašpičatělý (Magnolia acuminata, syn. M. hypoleuca)

Tento bujně rostoucí, až 20 m vysoký strom s přímým kmenem a kuželovitou korunou pochází z východu USA. Do Evropy byl dovezen již r. 1737 a r. 1844 byl vysazen v Královské oboře v Praze.

 • Listy jsou dlouhé 10 až 20 cm.
 • Květy se ukazují v listech teprve v červnu až červenci, mají nenápadnou žlutavě zelenou barvu, štíhlý číšovitý tvar a velikost jen 5 až 7 cm.

Šácholan Soulangeův (Magnolia x soulangiana, syn. M. x soulangeana)

U nás je tento hybridní druh nejoblíbenější a nejčastěji pěstovanou magnólií. Vznikl u Paříže kolem roku 1826 křížením dvou čínských šácholanů M. denudata a M. liliiflora. U nás byl poprvé vysazen již r. 1844 v Královské oboře v Praze. Kvete koncem dubna až v květnu, obvykle před rašením listů. Občas namrzá v květu a má pak hnědé skvrny.
Keř, případně i keřovitý strom, dorůstá do výše 5 m a je často i stejně široký.

 • Listy jsou 10 až 15 cm dlouhé a 7 až 10 cm široké.
 • Vonné pohárovité květy jsou dlouhé přibližně 10 cm, okvětní lístky, kterých je 6 až 9, mají z vnější strany růžově purpurové zbarvení, zatímco uvnitř jsou bílé.

Mimo základní druh se setkáme také s kultivary. Liší se často jen nepatrně rozdílnými odstíny ve vybarvení vnějšího okvětí a dobou květu. Novinky (včetně žlutokvětých) budou ještě nějakou dobu potřebovat ověření v našem klimatu.
Nejznámější osvědčené jsou: ´Alba Superba´ – bílá, ´Alexandrina´ – jemně růžová, ´Amabilis´ – slabý růžový nádech, ´Lennei´ – temně purpurová (pozdní),´Speciosa´ – růžově pruhovaná (pozdní), ´Nigra´ – tmavě purpurová, ´Norbertiana´ – růžově purpurová, ´Rustica Rubra´ – růžově červená.

šácholan soulangeův (Magnolia soulangiana) šácholan soulangeův (Magnolia soulangiana) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Šácholan trojplátečný (Magnolia tripetala)

Strom pocházející z východu USA je vysoký 9 až 12 m a dosahuje dosti široké koruny s rozprostřenými větvemi. Kvete v červnu.

 • Listy jsou nápadně velké – dlouhé 30 až 50 cm a 15 až 25 cm široké.
 • Květy bývají veliké 18 až 25 cm, jsou krásné a čistě bílé, bývají jednotlivě ukryté v listech, ale nevoní příjemně.

Šácholan obvejčitý (Magnolia obovata)

Vysoký strom s poměrně nepravidelně široce rozloženou korunou pochází z Japonska a Číny. Může dorůst až 25 m. Vyžaduje chráněnou polohu.
Také tato magnólie má velké listy a kvete zpravidla v červnu při plném olistění.

Květy jsou 14 až 16 cm široké, okvětní lístky rozevláté do plochy, vně nachové, uvnitř bílé.

Šácholan velkolistý (Magnolia macrophylla)

Tento menší rozložitý strom je vysoký kolem 10 m a pochází z jihovýchodní části USA. Listy má opravdu obrovské – 30 až 60 cm dlouhé a 20 až 30 cm široké. Kvete v červnu a v červenci. Miskovitě rozevřené bílé květy jsou asi 15 cm široké. Patří k choulostivým druhům.

Akční letáky