Mnoho potravin mají lidé spojeni jen s jejich využitím v kuchyni. Ty se přitom hodí i na péči o rostliny, které leckdy nerostou přesně podle našich představ a život jim obtěžují nejrůznější škůdci. Jednou z takových potravin, která najde široké uplatnění i na zahrádce, je také skořice. Její účinky podpoří růst květin a rostlin, vyléčí jejich poranění a dobarví bledé květy!

Skořice chrání kořeny rostlin

Koření využívané převážně při přípravě sladkých pokrmů obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Nepomáhá ale jen lidskému tělu. Skořice se postará o perfektní zdraví i u rostlin. Při jejich přesazování obalte kořeny v mleté skořici a uvidíte, jak dobře se jim bude dařit! Látky obsažené ve skořici pomáhají rostlinám lépe a rychleji zakořenit a zároveň je ochrání před houbovitými chorobami.

Pokud jste však zatím neměli možnost dostat se ke kořenům rostliny a všimli jste si, že se plísně začaly objevovat na jejich listech či květech, nezoufejte. I v tomto případě přispěchá skořice na pomoc. Stačí si připravit jednoduchý roztok. Do sklenice s vodou dejte jednu lžíci tohoto aromatického koření, zamíchejte a nechte roztok 24 hodin odstát. Druhý den jej přelijte do rozprašovače a nastříkejte je na problematická místa. Opakujte po dobu dvou týdnů. Občasné zavlažení listů a květů tímto roztokem rovněž přispěje k celkovému růstu rostliny a krásnějšímu kvetení.

Nevzhledné plísně na povrchu substrátu

Časté zalévání rostlin může vést k rozvoji plísní na povrchu substrátu. Ta sama o sobě ve většině případu ničemu nevadí, působí ovšem neesteticky. Pokud se jí chcete zbavit, nasypte mletou skořici přímo na povrch květináče a skořice začne plíseň pohlcovat.

Skořice rostliny zahojí

Čas od času se stává, že se rostlině stane nějaké zranění. Nalomené výhonky či zcela odlomené kusy rostlin se však pomocí skořice daří s velkou úspěšností zachránit. Zlomené výhonky stačí zasypat skořici, svázat k sobě a vyčkat, dokud znovu nesrostou. V případě trvalého poškození se koření aplikuje na obnaženou vnitřní část výhonků, která je tak chráněna před nejrůznějšími infekcemi, zejména houbovými patogeny a škodlivými mikroorganismy.

Z domácnosti vyžene hmyz

Skořici je radno přidávat i do klasických zálivek rostlin a květin. Ty totiž často lákají do našich zahrad a domácností spoustu hmyzu. Vůně skořice však tento otravný hmyz odpuzuje, a pokud se rozhodnete pravidelně zalévat své rostliny vodou se skořicí, můžete se dočkat příjemného bonusu v podobě menšího výskytu hmyzu.

Podobně si můžete připravit přírodní odpuzovač hmyzu i pro sebe. Pokud se chystáte strávit večer na balkoně či terase, vytvořte si stejný roztok jako pro zbavení rostlin plísní. A použijte jej přímo na tělo. Pár stříknutí do vlasů, na zápěstí a dolní končetiny by mělo stačit.

Zdroj:

vylectese.cz, sazenicka.cz, pestujme.cz