obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jarní péče o jahodník: tři kroky k bohaté úrodě

Péče o jahodník na jaře je důležitá. Péče o každou rostlinu se odrazí v záplavě chutných plodů, které jsme vypěstovali na vlastní zahrádce. Nyní je na čase ostříhat staré listy, přihnojit rostliny a prokypřit zeminu.

Očistíme suché listy

Z jahodníků opatrně odstraníme suché listy. Z jahodníků opatrně odstraníme suché listy. Zdroj: Shutterstock.com / rodimov

Nejprve zkontrolujeme všechny rostliny. Srdíčka jahodníku občas vymrzají, pravidelně k tomu dochází v mrazových kotlinách. Nebo také tehdy, když v zimním období chybí sněhová pokrývka a přírodu sevřou tuhé mrazy. Vymrzlé rostliny již nenaraší. Proto si v  létě uchováme sazenice, které nepoužijeme v rámci srpnové výsadby, pak je můžeme použít právě v tomto případě. Poté, co srdéčko jahodníku mírně naraší, ostříháme všechny zaschlé listy. Zdravé zbytky z takových záhonů uložíme do kompostu a smícháme je s jiným zahradním odpadem.

Prokypříme zeminu

Po ostříhání suchých listů prokypříme půdu kolem nich. V závislosti na vzdálenost jednotlivých jahodníků kypříme ručním nářadím nebo si pořídíme jednoduchou elektrickou nožovou plečku. Ta je lehká, snadno ovladatelná a manipulovatelná. Tam, kde pěstujeme jahod velké množství, sáhneme rovnou po motorovém okopávači. Jeho výhodou je robustní provedení, nezávislost na přívodním kabelu a vyšší plošný hodinový výkon. Vždy při práci musíme vzít na vědomí, že příliš hlubokým zpracováním půdy bychom mohli poškodit kořenový systém.

Jahodník po jarní péči nezapomeňte pravidelně zalévat. Jahodník po jarní péči nezapomeňte pravidelně zalévat. Zdroj: Jaromír Malich

A nezapomeneme na vhodné hnojivo

Bohatá úroda je výsledkem důsledné péče po celý rok. Bohatá úroda je výsledkem důsledné péče po celý rok. Zdroj: Jaromír Malich

Neměli bychom zapomínat ani na hnojení. Před kypřením rozhodíme po ploše prosítovaný kompost, granulované NPK hnojivo nebo pelety kravského hnoje. Výrobci nabízejí i speciální hnojivo určené pro jahody. Hnojivo zapravíme mělce do půdy. S NPK si ale počínáme opatrně a hnojíme za vlhka, bez vody by mohlo dojít k popálení kořenů. Samozřejmostí je doporučené dávkování, které bývá uvedeno na obalu či v návodu.

Textilie nebo mulč?

Tradiční netkaná textilie je osvědčenou volbou. Zvláště tehdy, pokud nemáme tolik času na pravidelné kypření a pletí. Tato textilie se vyrábí v bílém nebo černém provedení, přičemž je propustná, ale plevelům brání v růstu a zajišťuje, že půda zůstane nakypřená. Ne všem odrůdám se na textilii daří, proto je vhodné zjistit před jejím použitím co nejvíce informací. Textilie se buď prodává již s připravenými výseky pro výsadbu rostlin, nebo si můžeme udělat otvory podle svého požadavku.

Výsadba jahodníku do netkané textilie. Výsadba jahodníku do netkané textilie. Zdroj: Shutterstock.com / rodimov

Příznivci přírodních zahrad volí místo textilie některý z přírodních materiálů. Prostor kolem jahod můžeme namulčovat slabou vrstvou štěpky, slámy nebo nadrobno posekané trávy. Velká vrstva těchto materiálů není vhodná. Dochází k omezení propustnosti vody a rozbíhají se hnilobné procesy. Zcela nevhodné je použití mulčovací kůry. Ta se běžně používá pod okrasné stromky a keře. Řada zahrádkářů netuší, že kůra při svém postupném zvětrávání spotřebovává velké množství dusíku z půdy. Ten pak následně chybí rostlinám, ty slábnou a dávají omezenou úrodu.

Mulčování má svoje nesporné výhody. Je to především udržení půdy v nakypřeném stavu, na což vděčíme hlavně žížalám a dalším půdním organismům. Tím, že se mulč postupně rozkládá, obohacuje půdu o živiny. Avšak pozor na přítomnost nezvaných hostů. Slimáci mají rádi vlhká a teplá místa, kde v létě přes den odpočívají. Jakmile se začne stmívat, vyrazí likvidovat téměř vše zelené, co jim stojí v cestě. Jejich pozornosti neuniknou ani dozrávající jahody.

Akční letáky