obrázek z archivu ireceptar.cz

Jarní prořezávka okrasných keřů: Kterým druhům svědčí hluboký řez?

Okrasné keře jsou pro krásnou zahradu nepostradatelné. Víte, jak prořezat tavolník, hortenzii, dabécii dřevitou třezalku a mochnu? Za správný postup se odvděčí bohatým kvetením i svěžím, košatým vzhledem.

Keře, které kvetou na mladých výhonech, je třeba v předjaří hluboce seříznout. Rychle obrazí, budou pěkné, košaté a pokvetou bohatě. Pozor však na to, že zatímco hortenzii latnaté sestřih prospěje, hortenzii velkolistou by o kvetení připravil…

Tavolník

tavolník japonský (Spiraea japonica)tavolník japonský (Spiraea japonica)Autor: Shutterstock.com / Unkas Photo

Tavolníky jsou velmi dekorativní keře, které se v létě obalí bílými, růžovými nebo karmínovými květy. Hodí se jak do smíšených výsadeb dřevin, ke zpevnění břehů a na živé ploty, tak do trvalkových záhonů, neboť jsou nejvýše metr vysoké. I když nekvetou, na jejich husté olistění a kompaktní tvar je pěkný pohled. Aby takové zůstaly, vyžadují však každoroční časně jarní hluboký sestřih. Především nízké kultivary tavolníku japonského (Spiraea japonica) se nebojte zkrátit nízko u země. Tavolníky kvetou na nových výhonech, proto se bohaté kvetení nepřipravíte – právě naopak.

Hortenzie

hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)Autor: Shutterstock.com / imamchits

Hortenzie jsou velkolepé kvetoucí keře, ideální pro polostinná místa. Svědčí jim vlhká a humózní půda, v tom se rozmanité druhy, které můžete pěstovat, shodují. Ovšem optimální řez se u jednotlivých druhů liší.

Hortenzii latnaté (Hydrangea paniculata) a hortenzii stromkovité (Hydrangea arborescens) prospěje v předjaří hluboké seříznutí, protože kvete na koncích mladých výhonů. To samé však neplatí pro ostatní druhy hortenzií – pro hortenzii velkolistou (Hydrangea macrophylla), hortenzii pilovitou (Hydrangea serrata), hortenzii dubolistou (Hydrangea quercifolia) a hortenzii drsnou (Hydrangea aspera). U těchto druhů se květy tvoří na dvouletých a starších výhonech, proto se odstraňují jen suché a poškozené větve. Staré keře je v případě potřeby možné zmladit, ovšem přestárlé výhony se odstraňují postupně, každý rok pár.

Dabécie

dabécie kantabrijská (Daboecia cantabrica)dabécie kantabrijská (Daboecia cantabrica)Autor: Shutterstock.com / Ole Schoener

Dabécie kantabrijská (Daboecia cantabrica), zvaná irský vřes, se skutečně vřesu podobá. Je nejvýše půl metru vysoká, stálezelená, kompaktní a v pozdním létě obalené drobnými kvítky. Aby se keříky nevyholovaly a bohatě kvetly, vyžadují každoroční předjarní sestřih až o dvě třetiny délky. Jde o podobný zásah jako u vřesu, s nímž má dabécie i shodné nároky na půdu – svědčí jí lehká a kyselá.

Třezalka

třezalka kališní (Hypericum calycinum) třezalka kališní (Hypericum calycinum) Autor: Shutterstock.com / maximult

Známe ji spíše jako léčivou bylinu, ovšem existují i dřevnatějící druhy třezalek, které mají v zahradě zajímavé uplatnění. Třezalka kališní (Hypericum calycinum) tvoří nejvýše půl metru vysoké keříky, jejichž poléhavé výhony v létě obalí velké, zářivě žluté nektarodárné květy. Je velmi ozdobnou půdopokryvnou rostlinou, vhodnou i na svahy a náspy. V humózní půdě se jí daří na slunci i ve stínu. Aby dobře rostla a kvetla, potřebuje hluboký jarní sestřih, výhony zkraťte až o dvě třetiny. Podobně jako u ostatních keřů můžete výhony využít k řízkování.

Mochna

mochna křovitá (Potentilla fruticosa)mochna křovitá (Potentilla fruticosa)Autor: Shutterstock.com / LensTravel

Žlutě (nebo růžově i červeně, dle kultivaru), kvete i mochna křovitá (Potentilla fruticosa). Tento 0,5-1,2 m vysoký okrasný keř kvete od počátku léta až do listopadu. Hodí se do smíšených výsadeb keřů, trvalek, okrasných travin i růží, na nízké živé ploty. Má ráda dostatek vláhy a slunce nebo lehký stín. Aby mochna kvetla bohatě a velkými květy (mohou být až 4 cm široké), je třeba ji v předjaří radikálně seříznout na jednu třetinu délky.

Mochna křovitá - keř obráží po řezuMochna křovitá - keř obráží po řezuAutor: Shutterstock.com / Henrik Larsson

Akční letáky