Vytvořte si jarní pestrobarevné truhlíky.
Zdroj: Shutterstock

Takto osázejte teď truhlíky. Za pár dní vám je budou všichni závidět!

Nemůžete se dočkat, až si zkrášlíte domov prvními květinami? Osaďte si jarní truhlíky, které budou dělat radost nejen vám, ale i všem kolemjdoucím.

Přivítejte jaro s prvními květinovými truhlíky. Rozzáříte s nimi nejen svá okna, ale i terasy a zahrady. A osázet je můžete už nyní. Na trhu jsou již sazenice jarních květin, které vydrží i případnou nepřízeň počasí a snadno je pořídíte za pár korun.

Patříte mezi začátečníky a nevíte, jak jarní truhlíky osázet? Inspirujte se ve videu:

Jakou zvolit kombinaci a jak s ní naložit

Pokud přemýšlíte, čím si jarní truhlíky osázíte, myslete na to, že kombinace barev je sice důležitá, ale více podstatné jsou v tomto období spíš požadavky rostlin na venkovní teplotu. Záleží totiž nejen na výběru správných druhů, ale také na tom, kde jste si je pořídili.

Jestli se jedná o rostliny například z tržiště, můžete osázené truhlíky instalovat rovnou ven, ale pokud jste rostliny pořídili ve vytopeném obchodě, budou potřebovat aklimatizaci a je vždy lepší nechat je ještě pár dní uvnitř na nevytápěném, ale světlém místě. 

Cibuloviny můžete kombinovat v jedné nádobě Cibuloviny můžete kombinovat v jedné nádobě Zdroj: Shutterstock.com / Marina Sosnovskaya

Jarní cibuloviny

Podle nároků se jarní květiny zpravidla dělí na cibuloviny a ostatní časné jarní rostliny. Mezi první jarní květiny, které můžete vysázet do truhlíků, jsou otužilé jarní cibuloviny. Je možné je pěstovat už od konce února a počátku března, když tomu přejí teploty a neklesají v noci pod - 4 °C. Dokonce venku vydrží déle, než když si je dáte jako dekoraci doma na stůl. Dopřejte vždy cibulovinám truhlík s drenážními otvory, bez nich by totiž cibulkám hrozila hniloba. 

Jakmile vám květiny odkvetou, můžete je vysadit do zahrady, pokud ji máte, a těšit se na příští rok, kdy vám tam hned brzy z jara zase vykvetou. Cibulky můžete také nechat zatáhnout a vysadit je opět až počátkem podzimu. A ze kterých můžete vybírat?

Tulipány

Zahradní tulipány jsou jednou z velmi pestrých jarních cibulovin, které byly vyšlechtěny v mnoha barvách. Můžete využít nejen ty s jednoduchými i plnými květy, ale i liliokvěté a střapaté. Vybírat můžete i podle délky kvetení a výšky rostlin. Tulipány vyžadují dostatek slunce a dobře propustnou, výživnou a hlinitopísčitou půdu.

Narcisy

Žlutě kvetoucí narcisy jsou další výraznou jarní cibulovinou, která oživí každý truhlík a je naprosto nenáročná. Ke zdárnému růstu potřebují narcisy jen trochu slunce a výživnou, vlhkou a propustnou půdu částečně promíchanou s pískem. Velmi efektní je sázet narcisy po větších skupinách a nemusíte se bát, že by vám zmrzly, jsou totiž zcela mrazuvzdorné.

Hyacinty

Původem pocházejí tyto atraktivní květiny plné vůně z Asie a do Evropy se dostaly až během 17. století. Díky šlechtění je můžete v současné době pěstovat v mnoha barevných odstínech. 

Sněženky

Jedná se o jarní cibulovinu, která vykvétá v období tání sněhu a často vykukují pod jeho postupně mizející vrstvou. Jsou známé svými něžnými bílými květy, které projasní každý truhlík.

Modřence

Tyto nízké cibuloviny vykvétají také brzy zjara a je pro ně typické vzpřímené květenství se vzpřímenými hrozny kulovitých zvonečků v modré, růžové a bílé barvě. Modřence jsou velmi odolné a k pěstování naprosto nenáročné.

Ostatní časné jarní rostliny

Jarní truhlíky můžete osadit i rostlinami bez cibulek, které jsou odolné mrazům. Oproti cibulovinám jsou méně odolné nízkým teplotám. Které jsou do jarních truhlíků nejvhodnější?

Jarní sasanky patří mezi jedny z prvních poslů jara. Jarní sasanky patří mezi jedny z prvních poslů jara. Zdroj: shutterstock.com

Sasanky, macešky a violky

Modré nebo růžové sasanky jsou krásným něžným doplňkem všech jarních cibulovin. Vyžadují polostín a dobře propustnou půdu. Mezi poměrně odolné jarní druhy rostlin patří také macešky a violky trojbarevné, jejichž pestrobarevné květy okouzlí opravdu každého.

Zdroje: www.ceskestavby.cz, www.hobbio.cz, www.magazinzahrada.cz

Akční letáky