Na správném vysetí semen velmi záleží, jelikož se podle toho bude vyvíjet celá rostlina a s ní i úroda. Nedostatečné nebývají vaše dovednosti, ale spíše znalosti o dané rostlince, která má své požadavky, jež musíte splnit. Vysévání také nemůžete dělat kdykoliv se vám zachce. Dejte si proto pozor, aby nebylo příliš brzo a stále nemrzlo, anebo naopak příliš pozdě.

Nejčastější chyby při výsevu, které můžete dělat jako začátečníci, se dozvíte z videa:

Zdroj: Youtube

1. Neumyté květináče

Před tím, než s výsevem vůbec začnete, je důležité vydezinfikovat veškeré výsevní nádoby, a to z toho důvodu, že by se v nich po předchozím pěstování mohly vyskytovat houbové a plísňové choroby. Postačí, když všechny květináče, výsevní plata a misky vypláchnete teplou vodou s trochou octa.

2. Výběr nevhodného substrátu

Při vysévání semen často dochází k fatální chybě, a to použití těžké kompaktní půdy. Semena v ní klíčí opravdu těžce a může se stát, že dokonce zahynou kvůli nedostatku kyslíku. Vybírejte proto lehkou, kvalitní a čistou zeminu plnou živin.

Můžete si ji doma také namíchat z krtinců, kompostu či písku s trochou perlitu, který zajistí substrátu vzdušnost. Nezapomeňte ho však ještě před použitím dát propařit do trouby při teplotě 70 °C na 30 minut, aby došlo ke zničení choroboplodných zárodků, zárodků škůdců a semen plevelů.

3. Stará semena nevzejdou

I když se může zdát, že nejsou semena živá, opak je pravdou. Pokud jste tedy našli v šuplíku semena, která už tam nějaký ten rok leží, nemůžete čekat zázraky. Pro výsadbu by semena neměla být starší než 2-3 roky. Starší semena nevzejdou. Před vysazením je rovněž zkontrolujte, zda nejsou nijak poškozená.

4. Špatný způsob vysévání semen

Při výsevu mějte vždy na paměti dvě následující pravidla. Za prvé, nesmíte semínka vysévat příliš hluboko. Jakmile začnou klíčit, snaží se dostat na povrch. Pokud ale budou hluboko pod zemí, nedostanou se včas na světlo, čímž uhynou. Druhým pravidlem je dodržování rozestupů mezi jednotlivými semeny. Přehuštěný výsev vede ke slabým a neodolným rostlinkám, po kterých nemůžete chtít velkou úrodu.

5. Nezalévat, pouze rosit

Přílišná vlhkost substrátu může semena úplně zničit, jelikož se začnou tvořit plísně. Zavlažujte proto výsev pouze mírným rosením, dopřejte mu pravidelné větrání a stálou teplotu. Pro vyklíčení je vhodná teplota okolo 20-30 °C, tudíž blízko topení. Jakmile semena vzejdou, přemístěte je dál od topení na světlo, aby byly krásné a silné.

Související články

Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, zahradajezek.cz, blizekprirode.cz