obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jaro kvete modře: ladoňka, pomněnkovec, pupkovec, jaterník, kosateček

Pro mnohé z nás jsou klíčem k jaru sluníčkově narcisy, zlatice, petrklíče. Existuje ale i spousta krásných nenáročných květin, které kvetou modře. A k zlatému slunci modrá obloha patří.

Ladné ladoňky

Ke zplanění se výtečně hodí ladoňka sibiřská (Scilla siberica), ladoňka dvoulistá (S. bifolia) nebo jejich příbuzná ladonička zářící (Chionodoxa luciliae). Těmto drobným cibulovinám vyhovuje svěží zemina v polostínu až stínu. Při zvýšené půdní vlhkosti porostou i na slunci.

ladoňka sibiřská (Scilla siberica) ladoňka sibiřská (Scilla siberica) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pomněnkové koberce

Milovníci přírodních a lesních zahrádek ocení přirozenou krásu na jaře kvetoucího pomněnkovce velkolistého (Brunnera macrophylla), který se oddenky hbitě šíří do všech stran. Kultivary Jack Frost a Langtrees vynikají půvabnými, stříbřitě panašovanými srdčitými listy. Milují stanoviště s kyprou, na humus bohatou půdou, kterou nezahřívá slunce.

pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla) pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Okouzlující pupkovec u jezírka

V podrostu dřevin nebo podél zastíněného břehu jezírka spokojeně roste nádherný a spolehlivý pupkovec jarní (Omphalodes verna) s hojným počtem drobných kvítků uspořádaných v koncových hroznech. Stejně jako pomněnkovec dává přednost chladné vlhčí zemině. Možná ještě krásnější je stálezelený pupkovec kappadocký (O. cappadocica) Starry Eyes s většími, bíle lemovanými květy. Oběma to sluší zvlášť v kombinaci s kapradinami.

pupkovec kappadocký (O. cappadocica) pupkovec kappadocký (O. cappadocica) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Starý dobrý jaterník

Zapomenout bychom neměli ani na drobné jaterníky (Hepatica), se kterými se běžně setkáme ve světlých lesích. Čistě modré květy sice nenesou, mají fialkový nádech, ale to jim na kráse neubírá.

jaterník podléška (Hepatica) jaterník podléška (Hepatica) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Modřence ve skalce i v trávě

Trsík cibulnatých modřenců (Muscari) má na zahrádce snad každý, a přesto se jen tak neokoukají. Nad svěže zelenými listy, které raší už na podzim, se od dubna tyčí husté hrozny typicky baňkovitých, lehce vonných květů. Nad kamenou drtí přímo září, ale nasázet je můžeme do lemů i do trávníku.

modřenec (Muscari) modřenec (Muscari) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vábné sasanky, klasické primulky, zapomenuté kosatečky

V březnu až dubnu vykukují modré paprsčité květy sasanky vábné (Anemone blanda) Atrocaerulea a Blue Star. Jejich hlíznaté oddenky se časem rozrůstají do koberců.

Modře kvetou také některé primulky, které jsou velice oblíbené při výzdobě jarních truhlíků. Tradičně s nimi vyháníme zimu a vítáme jaro.

sasanka vábná (Anemone blanda) sasanka vábná (Anemone blanda) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

K méně pěstovaným ranním ptáčatům patří zakrslé kosatečky síťkované (Iris reticulata), které nezřídka nakvétají už koncem zimy.

Akční letáky