Ladné ladoňky

Ke zplanění se výtečně hodí ladoňka sibiřská (Scilla siberica), ladoňka dvoulistá (S. bifolia) nebo jejich příbuzná ladonička zářící (Chionodoxa luciliae). Těmto drobným cibulovinám vyhovuje svěží zemina v polostínu až stínu. Při zvýšené půdní vlhkosti porostou i na slunci.

Pomněnkové koberce

Milovníci přírodních a lesních zahrádek ocení přirozenou krásu na jaře kvetoucího pomněnkovce velkolistého (Brunnera macrophylla), který se oddenky hbitě šíří do všech stran. Kultivary Jack Frost a Langtrees vynikají půvabnými, stříbřitě panašovanými srdčitými listy. Milují stanoviště s kyprou, na humus bohatou půdou, kterou nezahřívá slunce.

Okouzlující pupkovec u jezírka

V podrostu dřevin nebo podél zastíněného břehu jezírka spokojeně roste nádherný a spolehlivý pupkovec jarní (Omphalodes verna) s hojným počtem drobných kvítků uspořádaných v koncových hroznech. Stejně jako pomněnkovec dává přednost chladné vlhčí zemině. Možná ještě krásnější je stálezelený pupkovec kappadocký (O. cappadocica) Starry Eyes s většími, bíle lemovanými květy. Oběma to sluší zvlášť v kombinaci s kapradinami.

Starý dobrý jaterník

Zapomenout bychom neměli ani na drobné jaterníky (Hepatica), se kterými se běžně setkáme ve světlých lesích. Čistě modré květy sice nenesou, mají fialkový nádech, ale to jim na kráse neubírá.

Modřence ve skalce i v trávě

Trsík cibulnatých modřenců (Muscari) má na zahrádce snad každý, a přesto se jen tak neokoukají. Nad svěže zelenými listy, které raší už na podzim, se od dubna tyčí husté hrozny typicky baňkovitých, lehce vonných květů. Nad kamenou drtí přímo září, ale nasázet je můžeme do lemů i do trávníku.

Vábné sasanky, klasické primulky, zapomenuté kosatečky

V březnu až dubnu vykukují modré paprsčité květy sasanky vábné (Anemone blanda) Atrocaerulea a Blue Star. Jejich hlíznaté oddenky se časem rozrůstají do koberců.

Modře kvetou také některé primulky, které jsou velice oblíbené při výzdobě jarních truhlíků. Tradičně s nimi vyháníme zimu a vítáme jaro.

K méně pěstovaným ranním ptáčatům patří zakrslé kosatečky síťkované (Iris reticulata), které nezřídka nakvétají už koncem zimy.