Přibližně 150 druhů javorů roste v Evropě, Asii, Číně, Japonsku, Americe i v Africe. Dorůstají výšky od 1 až do 30 metrů. Jsou to opadavé, zřídka stálezelené vysoké, i nižší, keřovitě rostoucí stromky. Jejich koruny a olistění jsou okrasné již samy o sobě, navíc byly vyšlechtěny do ještě výraznějších barev a atraktivnějších tvarů korun i listů. Některé se fantasticky zbarvují až na podzim, jiné jsou barevné celoročně. Javory svědčí zahradě od jara do podzimu, jako všechny dřeviny. Podzim pak bude díky nim naprosto nezapomenutelný a nádherný.

Okrasné dřeviny pro malé zahrady

Pro menší a středně velké zahrady jsou ideální méně vzrůstné druhy či kultivary javorů, například javor dlanitolistý (Acer palmatum), javor japonský (Acer japonicum, syn. Acer shirasawanum), javor ginnala (Acer ginnala), javor polníbabyka (Acer campestre), javor mléčnýmléč (Acer platanoides) a jiné. Svůj růst zastaví ve výšce dvou až pěti metrů podle druhu a kultivaru a nemusíte se nijak krotit.

  • Javory vyžadují světlé stanoviště. Některé kultivary, zvláště pestrolisté, však nesnášejí přímý sluneční úpal, který způsobuje zasychání špiček listů, proto je pro ně vhodné přistínění, zvláště v mládí.
  • Svědčí jim vlhký vzduch, například v blízkosti zahradního jezírka.
  • Nejlépe se jim daří v úrodné, středně těžké půdě. Mají dobrý kořenový systém, díky čemuž se některé javory používají také ke zpevňování svahů i jako dřeviny k rekultivacím.

Javory pro všechny milovníky hřejivých barev!

Javory jsou jedny z nejrůznorodějších stromů co do výšky, tvaru koruny i rozměrů a tvarů listů.

Zářivé listy

Nejvýznamnější je estetický účinek listů, zvláště jejich překrásné podzimní zbarvení v tónech žluté, žlutooranžové, oranžové, červené až karmínové. K tomu se přidávají atraktivní, často složitě dělené tvary listů.

Ozdobná kůra

Některé druhy javorů mají mimořádně dekorativní také kůru, jako například javor vlasonohý, kapadocký, Davidův, hrubý, montpelierský–francouzský, pensylvánský, rezavožilný a další. Větvoví a zvláště jednoleté výhony vynikají u řady druhů barvou v tónech zelené, žlutozelené, žlutočervené, růžově červené, červené, temně nafialovělé nebo našedlé.

Zajímavé tvary

Také vzhled korun je různý − od kulovitých přes pyramidální, deštníkovité i sloupovité. Díky tomu můžete javory kombinovat nejen co do výrazných barev, ale pracovat s nimi i jako s žovými plastikami. jejich tvary jsou originální a nevšední, ale zároveńb přirozeně působící, narozdíl od různých tvarování řezem.

I javory krásně kvetou a plodí

Květy, sestavené do lat, hroznů nebo chocholíků, mají pěti nebo čtyřčetné okvětí v barevných tónech zelené, zelenožluté, žluté, ale i načervenalé, červené až hnědozelené. Vykvétají před rašením listů nejčastěji v dubnu až květnu, někdy i dříve. Kvetou až ve vyšším věku, přibližně ve stáří 20 let a více.

U některých druhů působí velmi dekorativně i plody (okřídlené dvojnažky), které mohou být žlutobílé, načervenalé až červené, světle zelené nebo hnědé, sestavené podle typu květenství do delších či kratších hroznů nebo svazečků. Někdy drží na stromech i přes zimu po opadu listí.

Javor dlanitolistý, krasavec první třídy

Javor dlanitolistý nejlépe roste v rašelinohlinitých půdách. vyhovuje mu polostín a vlhčí vzduch.

Nejznámější a v zahradách nejpěstovanější je javor dlanitolistý pocházející z Japonska, Střední Číny a Koreje. Jedná se o jeden z nejkrásnějších listnatých stromů, čehož využili šlechtitelé a rozvinuli druh do ještě fantastičtějších barevných forem a tvarů.

Využití okrasných javorů: do alejí i na skalky

  • Zdravě rostoucí javory dokážou poměrně rychle a dobře maskovat nevzhledné objekty, plnit funkci větrolamu a zachytávače prachu a exhalací Vzrůstné, stromovité javory se vysazují na světlé stanoviště jako působivé solitéry, do skupin, jako kulisy, ale i do alejí a stromořadí. Jsou vynikající jako větrolamy, protože dobře kotví v půdě.
  • Méně vzrůstné javory, zvláště dlanitolisté, se hodí jako solitéry do trávníku, poblíž cest a pěšinek, do předzahrádek, ke vchodům do domu, do vřesovišť, k jezírkům a jiným vodním plochám, ale i do skalek či květinových zídek.
  • Javory jsou také velmi vhodné a oblíbené jako kontejnerové rostliny do přenosných nádob, ve kterých mohou zdobit i terasy a balkóny, krásné jsou i jako bonsaje.
  • Pro tvarovaný živý plot lze použít javor babyku.