obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je čas na jarní úklid zahrady

Poslední sníh roztál, zahrada se kvapem probouzí. Prozíraví zahrádkáři na podzim úklid nepřeháněli a nechali ho na jaro. A nejen proto, že v březnovém sluníčku je práce na zahradě radostí...

Suchá stébla okrasných trav ani odumřelé listy z trvalkových záhonů není vhodné odstraňovat již na podzim. Dokonale uklizená, holá zahrada je jako nahá – a zranitelná. Odumřelá hmota je v zimě užitečná, chrání rostliny před mrazem a také poskytuje zimní útočiště užitečným druhům hmyzu. Právě teď teprve nastává vhodná chvíle na její odstranění. Pod suchými listy a stébly již raší nový zelený život.

Organický odpad z jarního úklidu odvezte an kompost Organický odpad z jarního úklidu odvezte an kompost Zdroj: Shutterstock.com / Verena Matthew

Včasné pletí a mulčování

Pokud plevel, který se objevil na záhonech určených k jarnímu osetí, vyplejete včas, půjde to snadno. Kyprou půdu ihned přikryjte mulčem, který zabrání dalšímu plevelu v růstu, udržuje teplo a vlhkost, prospívá půdním mikroorganismům. Postačí tenká vrstva sena, slámy, listí. Výsevy si sice žádají odkrytou půdu, ale i mezi vyseté řádky můžete mulč poklást.

Plít se vyplatí včas Plít se vyplatí včas Zdroj: Shutterstock.com / Lithiumphoto

Osvobození dřevin

V březnu je třeba uvolnit kvůli sněhu svázané jehličnany a odkrýt přikrývky z chvojí, slámy a listí, které citlivé rostliny chránily přes zimu, samozřejmě s přihlédnutím k aktuálnímu počasí a klimatu dané oblasti. Koncem měsíce již můžete osvobodit i růže, odhrnout od kmínků nakopčenou zeminu, zrovna tak uvolnit a přivázat k oporám stromkové růže, pokud jejich ohnuté korunky chránila zemina. Popínavé rostliny je třeba zbavit odumřelých větví a suchých listů. A je poslední vhodná chvíle opravit či připravit nové treláže, než se kolem nich liány obtočí.   

Akční letáky