obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je čas nechat naklíčit hlízy begónií, oslnivých balkónovek do stínu

Begónie velkokvěté patří mezi nejkrásnější a stále více vyhledávané květiny pro letní výsadby okenních truhlíků či jiných pěstebních nádob. Výhodou je, že dlouho kvetou a daří se jim i na stinném místě.

U begónií velkokvětých můžeme vybírat z celé škály barev, typů i forem, mohou být převislé i vzpřímené. Hlízy potřebují zimní klid. Konec února je nejvhodnější doba, kdy nakupujeme nové nebo předkličujeme, ty které jsme na podzim uskladnili.

Nádherné květy begónií můžete pěstovat v mnoha barvách i tvarech Nádherné květy begónií můžete pěstovat v mnoha barvách i tvarech Zdroj: Shutterstock.com / Sirintra Pumsopa

Jak postupovat?

K předkličování použijeme třeba plastovou misku s pevným víčkem, které nám Je čas probudit spící hlízy begónií Je čas probudit spící hlízy begónií Zdroj: Shutterstock.com / Stanislav71

umožní hlízy kontrolovat, zalévat, případně větrat. Mezi ním a substrátem musí být dostatek místa pro rašící výhony a miska musí mít na dně otvory, aby se hlízy nepřemokřovaly.
  • Výsevní substrát rozprostřeme do vrstvy vysoké asi 5 cm a hlízy do něj opatrně zavrtáme tak, aby byla jejich vrchní strana v rovině povrchu. Sázíme je asi 10-15 cm od sebe.
  • Substrát by k nim měl přiléhat, ale nesmí zakrýt jejich svrchní, prohloubené strany, aby výhony nezahnívaly.
  • Povrch opatrně zalijeme, nejlépe odraženou vodou a misku postavíme do temna, hlízy vyraší při teplotě 15-20 °C. Na světlo je dáme, až se objeví klíčky.

 

Opravdu velké hlízy s více viditelnými klíčky můžeme rozdělit, řeznou plochu však musíme dezinfikovat drceným dřevěným uhlím.

Akční letáky