Voňavé zelené koření stále po ruce, to je přání každého labužníka, který dbá i na své zdrví. Pokrmy dostanou díky bylinkám jedinečnou chuť, vůni, budou lépe stravitelné. Kromě toho poslouží půvabné aromatické rostliny pro přípravu léčivých čajů, koupelí, vonných olejů, pot-pourri. Jejich květy jsou medonosné a potěší motýly, čmeláky i včely. Na zahradě poslouží jako užitkové a okrasné rostliny v jenom. Mezi nejoblíbenější vytrvalé, suchomilné druhy patří levandule, šalvěj, dobromysl, tymián, yzop či saturejka horská.

Bylinky patří na slunce

Většina bylinek potřebuje co nejvíce slunce – vybereme proto místo, na které paprsky dopadají co nejdéle. A mělo by být v závětří. Proti větru bylinky nejlépe ochrání nízký živý plůtek, proplétané lískové větve, nebo i lem sestávající z vyšších odolných bylinek, jako je levandule či šanta.

Lehký život v lehké půdě

Většina vytrvalých aromatických bylinek pochází ze slunného Středozemí. Dobře snáší sucho, zato je může zahubit přemokření, které hrozí především v zimě, i když jsou nyní léta suchá. Těžké půdy proto před založením bylinkové zahrádky vylehčíme drobným štěrkem. Vhodný je také přídavek dřevěného popela do půdy v množství dva kbelíky na metr čtverečný. Mimo dalších prvků přidá do půdy vápník, který většině aromatických bylin svědčí. Prospěje jim i dávka vyzrálého kompostu, která přispěje ke kvalitě a kyprosti půdy. Samotné bylinky však na živiny náročné nejsou, přemíra dusíku naopak snižuje jejich aroma. Velmi jílovité půdy si žádají drenáž, alternativním řešením jsou vyvýšené záhony. Ovšem za extrémně suchého a horkého počasí zde budou občas potřebovat zálivku, stejně jako bylinky pěstované v nádobách.

Voňavé chodníčky

Na cestičky v bylinkové zahrádce jsou ideální cihly, štěrk, kačírek nebo ploché kameny, které poslouží i jako šlapáky. Kromě toho, že se po nich můžeme mezi keříky pohodlně pohybovat, přispějí k akumulaci tepla. To bylinkám svědčí a přiměje je k intenzivnímu uvolňování vonných silic.

Prospěšné je rovněž mulčování. Pro teplomilné bylinky jsou opět ideální oblázky či štěrk, tedy materiály, které akumulují teplo a pod bylinkami velmi dobře vypadají. Použít však můžeme i štěpku z listnáčů, řezanou slámu a podobně.

Tipy pro pěstování

Nejrychleji vytvoříme pěknou bylinkovou zahrádku ze sazeniček. Téměř všechny druhy bylinek však lze pěstovat i ze semínek. Nejlepší je zasít zjara, ale můžeme pokračovat i v průběhu léta. Vytrvalé bylinky se ještě snáze množí vegetativními řízky: vrcholek rostliny ustřihneme ostrými nůžkami a zapíchneme do vlhkého substrátu.

Vzrostlé a dobře zakořeněné bylinky snesou i dlouhodobé sucho. Ale mladé sazeničky na čerstvě založené zahrádce zalévat musíme, zvláště pokud nastane suché jaro.

Zastřiháváním získají bylinky pěkný kompaktní tvar, výhony rovnou využijeme. Aby byly keříčky košaté, zaštipujeme je pravidelně od mládí. Starší bylinky vytrvalých, dřevnatějících druhů nikdy nesestříháváme až na staré dřevo – to již obráží neochotně.