Zelené fazolky jsou výtečným zpestřením jídelníčku
Zdroj: tab62 / Shutterstock.com

Je čas zasít fazole: keříčkové i pnoucí, pro lusky i semena

Jakou půdu potřebují a co jim dělá dobře? A jaký typ si vybrat? Keříčkové stačí zasít, popínavým připravíme oporu – třeba z tyček ve tvaru tee-pee.

Fazole vyžadují teplejší polohy se záhřevnými, lehčími až polotěžkými půdami. V osevním postupu je zařazujeme až do třetí tratě, nejsou náročné na živiny. Vyséváme je, když teplota půdy neklesá pod 10 °C a je dostatečně zásobená vláhou, což bývá od poloviny května do poloviny června. Postupným výsevem až do konce června můžeme prodloužit dobu sklizně. Rostliny kultivujeme jenom do počátku kvetení, pozdější zásah do porostu může zapříčinit sprchávání květů a celkově působit negativně na zdravotní stav. Závlaha do počátku květu a v suchých letech zvyšuje výnos. 

Zahradní nebo polní, keříčkové nebo pnoucí?

  • Fazole se rozdělují na zahradní a polní. Fazol zahradní je vyšlechtěn a pěstován se záměrem sklízet a konzumovat zelené lusky. Ty jsou bez pergamenové vrstvy a takzvané struny na hřbetu lusku. Lusky zahradního fazolu jsou lehce stravitelné a chuťově jemné.
  • Fazol polní je šlechtěn a pěstován se záměrem sklízet suché zrno. Lusky polního fazolu mají strunu i pergamenovou membránu, které společně usnadňují vyluštění semen.
  • Fazol má dále dvě růstové formy, a to keříčkovou a tyčkovou. Obě mohou být jak zahradní, tak polní.
Popínavým fazolím postačí jednoduché konstrukce Popínavým fazolím postačí jednoduché konstrukce Zdroj: Adil Celebiyev / Shutterstock.com

Fazolové tee-pee

Fazole pnoucí potřebují oporu, která může vypadat jako jednoduchá konstrukce z bambusových tyčí. Ty by měly být asi 2,5 m dlouhé a postačí jich pět. Tyče zarazíme do země a pod vrcholem svážeme pevným provazem podobně, jako kdybychom stavěli týpí. Ve dvou až třech patrech protáhneme provrtanými otvory provázek pro lepší stabilitu konstrukce. K patám tyčí vysejeme osivo. Fazole rychle rostou a brzy celou konstrukci zakryjí. Stavba je jednoduchá a fazole lze lehce sklízet.

Akční letáky