Bohyška na zahradě vykouzlí krásná zátiší, vyplní i stinnější kouty, a to bez velkých nároků na péči. Listy v nejrůznějších odstínech a zdobené panašováním jsou pastvou pro oči od jara do zimy.
Hosta, bohyška, funkie – všechna jména patří jednomu rodu rostlin. Pochází z východní Asie, zejména pak z Japonska, Číny a Koreje. Jeho přirozenými lokalitami jsou vlhčí lesy, háje a louky. Dohromady do něj patří kolem čtyřiceti druhů, a dále nepřeberné množství kultivarů, k nimž každoročně přibývají další, nově vyšlechtěné. Hosta je totiž oblíbená po celém světě a poptávka po novinkách je veliká. Najdou se i tací nadšenci, kteří na svých zahradách pěstují pouze hosty a vytvářejí si vlastní sbírkové expozice!
Kolik kultivarů bohyšek znáš…
Je až neuvěřitelné, kolik různých modifikací najdeme právě u host – bohyšek.

-
obrázek z archivu ireceptar.cz
Díky ohromné variabilitě můžete sestavit skutečně pozoruhodný záhon pouze z bohyšek!.
- Tvar listu je velmi variabilní, listy, které vyrůstají z přízemní růžice, jsou řapíkaté, vejčitě kopinaté s nápadnou žilnatinou, mohou ale být i velmi úzké či téměř kulaté.
- Nejpozoruhodnější je zbarvení listů. Základní barvou je sytě zelená. Kromě ní můžeme vídat i hosty, které jsou téměř zlaté, šedé či šedostříbrné.
- Velmi časté je i panašování. Hosty mohou mít zelený střed s bílým okrajem, zelený střed se žlutým okrajem nebo obráceně.
Když funkie překvapí květem
Nádherné listy jsou sice hlavní okrasou funkií, ale některé druhy také hezky kvetou. Květní stvoly se objevují v období května až září a to nejčastěji v barvě fialové, lila a bílé. Jednotlivé zvonkovité květy jsou uspořádány v hroznu.

Pěstování, aneb hosty milují stín
Aby se funkiím dobře dařilo a listy hýřily krásou, musíme respektovat jejich nároky. Tím nejdůležitějším je světlo.
-
obrázek z archivu ireceptar.cz
Pro rostliny je téměř ideální tzv. toulavý stín pod korunami vyšších stromů; takové stanoviště totiž nejvíce připomíná původní domovské lokality funkií.
- Rostliny preferují dobře zavlažené půdy, pokud je ale splněna podmínka polostinného stanoviště, vypořádají se po nějakou dobu i se suchem.
- Na půdu nemají žádné zvláštní nároky, pouze vyloženě písčité, výsušné a vápenité zemi se raději vyhnněte.
- Hosty jsou plně mrazuvzdorné a ochrana proti mrazům je zbytečná, záhon ale samozřejmě můžete přikrýt vrstvou listí. Funkiím nevadí ani vlhčí zimy a neuhnívají.
-
V domácích podmínkách je nejlepší množit rostliny dělením na podzim nebo brzy z jara. Pokud bychom chtěli trs rozdělit později, došlo by k silnému poškození listů.
Chytré kombinace
Při výsadbě a při tvorbě zahradní kompozice je dobré počítat s tím, že hosta je sice vytrvalá (a poměrně i dlouhověká) rostlina, ale její listy nepřezimují. Na podzim je spálí první mráz a na jaře poměrně pozdě raší. Aby plocha nebyla zjara dlouho holá, je vhodné osadit ji jarními cibulovinami – například narcisy, kosatečky, ladoňkami a podobně.