Sezóna pěstování rajčat je právě na startu.
Zdroj: shutterstock.com

Přírodní hnojivo na rajčata z jedlé sody: Je fantastické na mladé rostlinky

Sezóna pěstování rajčat je právě na startu. Chcete se dočkat bohaté úrody? Vyrobte si vynikající přírodní hnojivo, jehož základem je jedlá soda. Je to doslova životabudič, díky kterému možná v létě nebudete stíhat sklízet.

Jedlá soda má velice pestré využití v domácnosti, kde ji uplatníte nejen při pečení a vaření, ale také při čištění různých povrchů od mnohých nepříjemných nánosů. Dokonale vás zbaví pachů a funguje i při domácím bělení zubů. Ovšem kromě toho se dá bezvadně využít i na zahradě. A její supervýhoda? Přestože se jedná o chemikálii, je bezpečná a šetrná k životnímu prostředí. Funguje jako hnojivo pro rostliny, výborně likviduje houby i plísně a umí si poradit i s mnohými škůdci.

Jak pomůže vašim rajčatům

Jedlá soda má jednu báječnou vlastnost. Dokáže snížit kyselost půdy a pro většinu rostlin je naprosto neškodná a ve výsledku jim velmi prospívá. Zároveň skvěle podporuje rychlejší růst i vývoj rajčat. Nízké pH brzdí činnost půdních mikroorganismů, způsobuje toxické působení hliníku a zvyšuje propustnost těžkých kovů. Kyselé půdy navíc trpí deficitem hořčíku, draslíku a vápníku. Optimální hodnota půdy je pH 6,5. Rajčata potřebují pH půdy od 5,5 do 7. Jedlá soda je šetrným přípravkem, který pH půdy účinně ovlivňuje. Přitom zachovává mírnou kyselost a zajišťuje tak dostatečný příjem většiny hlavních živin.

Jedlá soda má jednu báječnou vlastnost. Dokáže snížit kyselost půdy a pro všechny rostliny je naprosto neškodná. Jedlá soda má jednu báječnou vlastnost. Dokáže snížit kyselost půdy a pro většinu rostlin je naprosto neškodná. Zdroj: shutterstock.com

Jedlá soda vám vyčaruje sladší a odolnější plody

Vyrobte si jedno z nejjednodušších a účinných hnojiv. 

Co budete potřebovat:

  • 10 l horké vody
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody

Jedlou sodu je nutné smíchat s horkou vodou, aby se dobře rozpustila. Dvě polévkové lžíce sody vhoďte do 10 litrů horké vody, kterou je nejlepší mít ve větším kbelíku. Pečlivě směs promíchejte a poté nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Pokud byste zalévali rostliny příliš teplou vodou, mohli byste jim nechtěně ublížit. Zalévejte plodiny co nejblíže kořenům a předtím nejprve zalijte půdu čistou vodou. Roztok používejte nejlépe večer.

Bonus pro fajnšmekry

Vyzkoušejte přírodní postřik na rajčata z přípravků, které máte zaručeně doma. Touto směsí je ochráníte před škůdci a houbovými patogeny.

Jedlá soda vám vyčaruje sladší a odolnější plody Postřik z jedlé sody a dalších běžných domácích ingrediencí rostliny ochrání před škůdci a houbovými patogeny. Zdroj: shutterstock.com

Co budete potřebovat:

  • 1 polévková lžíce jedlé sody
  • 1 polévková lžíce rostlinného oleje
  • 30 gramů strouhaného mýdla na prádlo
  • 5 litrů vody

Opět smíchejte všechny ingredience a na rostliny aplikujte rozprašovačem každé dva týdny.

Zdroje:

www.damskaliga.cz, www.tojenapad.dobrenoviny.sk, www.rikykrasy.com

Akční letáky