Trápí vás mravenci na zahradě, kteří si dělají pravidelně výlet do vaší kuchyně, nebo vás už nebaví štípance od červených ohnivých zástupců tohoto hmyzu? Použijte jedlou sodu. Kilo koupíte již za 35 korun. Navíc je přírodní, takže se nemusíte obávat, že by uškodila vašemu zdraví.

Co je jedlá soda

Soda bicarbona neboli hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) je bílý prášek rozpustný ve vodě. Má zásadité pH, takže se používá především při pálení žáhy, je součástí krmných směsí pro zvířata, náplně hasících přístrojů, šumivých nápojů apod. Objevil ji berlínský lékárník Valentin Rose mladší v roce 1801. O 45 let později se už vyráběla v továrně. Tu založili dva američtí pekaři John Dwight a Austin Church.

Zabíjí jedlá soda mravence?

Ano, podle zkušeností zahrádkářů, jedlá soda dokáže zlikvidovat celou kolonii mravenců. Avšak, pokud ji pouze nasypete na mraveniště nebo tam, kde mají mravenci cestičku, s největší pravděpodobností se nic nestane. Malý hmyz totiž neláká. Oproti tomu je láká cukr. Pokud se tedy chcete těchto malých vetřelců zbavit, smíchejte jedlou sodu s cukrem moučka. Vyrobíte si tak účinnou návnadu.

Jak jedlá soda mravence zabíjí?

Pamatujete, jak jste ve škole dělali experimenty, kdy jste jedlou sodu smíchali s octem a vytvořili tak pěnu? Podobně bude hydrogenuhličitan sodný reagovat i v kyselém žaludku mravence. Podle zahrádkářů chemická reakce způsobí, že tělo mravence vyschne. Navíc se jedlá soda dokáže dostat do hnízda docela rychle. Mohou za to malí dělníci, kteří sbírají jídlo a přináší ho svým kamarádům.

Benefity pro půdu

Přestože je soda schopná zabít celou kolonii mravenců, o vaše děti nebo domácí mazlíčky se bát nemusíte. Směs cukru a sody je netoxická a biologicky šetrná. Navíc, když už budete mít balíček sody bicarbony v ruce, můžete upravit kyselost vaší půdy. Pokud není optimální, nasypte na ní trochu sody. Trápí-li vás různé plísně a houby, ať už v půdě či na rostlinách, stačí si vyrobit z jedlé sody a vody roztok, nalít ho do láhve s rozprašovačem a aplikovat tam, kde je to potřeba.

Jak používat jedlou sodu k zabíjení mravenců

Smrtící směs si můžete vyrobit dvěma způsoby. Buď jedlou sodu smícháte s cukrem nebo můžete mraveniště rovnou zalít roztokem z jedlé sody. Metody můžete zkombinovat.

Směs cukru a jedlé sody:

Moučkový cukr smíchejte se sodou v poměru 1:1. Prášek pořádně promíchejte. Pokud máte mravence doma, směs nasypte do víčka od plastové láhve nebo od zavařeniny. Pokud víte, kde mají mravenci hnízdo, posypte ho.

Roztok z jedlé sody:

Jedlou sodu nasypte do plastové láhve, nalijte vodu až po hrdlo a nechte rozpustit. Poté udělejte do víčka několik otvorů a láhev uzavřete. S takto připraveným roztokem obejděte zahradu a aplikujte ho všude, kde mají mravenci cestičky. Nezapomeňte také zalít mraveniště.

Zdroje: www.prozeny.cz a chalupari-zahradkari.cz