Jak používat jedlou sodu na zahradě?
Zdroj: gcafotografia / Shutterstock.com

Jakým způsobem a v jakých koncentracích používat jedlou sodu na zahradě?

Zdraví, krása, čistá domácnost. Zde všude jedlá soda kraluje. Proto málokoho překvapí, že se dá použít i zahradě. Je neškodná pro rostliny i užitečný hmyz a předávkování téměř nehrozí. Jak používat jedlou sodu na zahradě?

Zdroj: living.iprima.czchalupari-zahradkari.czbydleni.magazinplus.cz

Co je jedlá soda

Jedlá soda je hydrogenuhličitan sodný s chemickým vzorcem NaHCO₃. Bílý prášek je rozpustný ve vodě, v níž se rozdělí na ionty sodíku a hydrogenuhličitany. Druhé zmiňované jsou zcela neškodné, nachází se ve všech živých systémech a snadno se přeměňuje na CO2 a vodu. Sodík je pro rostliny základní živinou. Ve vodě je jedlá soda zásaditá s pH asi 8,3.

Jedlá soda na zahradě

I když je jedlá soda pro své okolí zcela neškodná, dejte si pozor, abyste ji dávkovali ve správném poměru. Sodík, který obsahuje, se totiž ukládá v půdě a jeho nadměrná koncentrace by mohla rostliny zahubit.

plevel dlažba Už vás nebaví věčné otrhávání plevele mezi dlaždicemi? Použijte na něj jedlou sodu. Zdroj: SnelsonStock/Shuttrstock.com

Jedlá soda a plevel

Už vás nebaví věčné otrhávání plevele mezi dlaždicemi? Použijte na něj jedlou sodu. Stačí do 1 litru vody přidat 2-4 lžíce bílého prášku a roztok nalít do štěrbin. Postup opakujte po 4-5 týdnech.

Soda proti mšicím

Rostliny by se během kvetení a krátce před sklizní neměly ošetřovat chemickými postřiky. Co když je ale napadly mšice? I zde vás zachrání jedlá soda. Připravte si silný roztok v poměru 15 g na 0,5 l vody.

Soda proti plísním

Plísně se šíří z rostliny na rostlinu rychlostí blesku. Pokud chcete této pohromě preventivně předejít, připravte si lék z jedlé sody a dalších ingrediencí. Budete potřebovat 20 g tekutého mýdla, 2 lžíce sody a 5 l vody. Vše promíchejte a používejte alespoň 5x za sezónu. Poprvé před kvetením a poté v týdenním rozestupu.

Jedlá soda a růže

Jedlá soda má schopnost zabránit vzplanutí spór plísní na růžích. V kombinaci s dalšími přísadami také podpoří tvorbu nových výhonků. Vyrobte si roztok skládající se z 5 litrů vody, 1 lžičky sody, 1/2 lžičky amoniaku a 1 lžičky anglické soli.

Vhodně zvolené růže zkrášlí zahrádku množstvím květů. Jedlá soda má schopnost zabránit vzplanutí spór plísní na růžích. Zdroj: MaCross-Photography / Shutterstock.com

Soda na rajčata a okurky

Žloutnou vám listy mladých okurek a plody nerostou? Zkuste je oživit zálivkou z jedlé sody. Stačí, když do 10 l teplé vody přidáte 1 lžíci hydrogenuhličitanu sodného. Promíchejte a nechte vychladnout. Jednou týdně okurky zalijte půl litrem roztoku. Jedlá soda také pomáhá rajčatům vytvořit sladké plody. Stačí, když po odkvětu posypete zeminu trochou prášku a zalijete.

Jedlá soda jako regulátor kyselosti

Jak jsme již zmínili, jedlá soda má zásadité pH. Proto je skvělým regulátorem kyselé půdy. Stačí rozpustit 100 g prášku v 1 litru vody a kapalinou prolévat prokypřenou půdu. Poté zeminu uhlaďte hráběmi.

Soda a pachy na zahradě

Kompost nebo popelnice na odpad ze zahrady mají tendenci silně zapáchat. I s tím pomůže zázračný bílý hydrogenuhličitan sodný. Stačí, když sodou kompost nebo obsah popelnice posypete.

Jedlá soda proti zahradním škůdcům

Nebaví vás mravenci a další hmyz procházející se po vašem trávníku? Zažeňte je jedlou sodou. Stačí trávník nebo půdu poprášit. Také nenasytné slimáky můžete zabít pomocí sody tím, že je posypete. 

Akční letáky