Jedlou sodu neboli sodu bikarbonu má doma každá správná hospodyně. Nejčastěji se využívá k pečení, ale perfektně funguje i jako všestranný domácí čistič a prostředek pohlcující nepříjemné zápachy. Věděli jste však, že ji uplatníte užitečným způsobem i na zahradě?

Jak využít jedlé sody na zahradě? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Royal Garden:

Zdroj: Youtube

Oživte zahradní nábytek

Zahradní nábytek je venku vystaven mnoha povětrnostním vlivům a dalším nepřízním počasí, které mu berou jeho původní lesk a dávají mu nádech omšelosti. Právě jedlá soda vám pomůže při jeho renovaci. Vyčistí zašlé skvrny a jiné nečistoty a případně se postará i o nepříjemné zápachy. Hodí se na veškeré materiály. 

Smíchejte hrnek jedlé sody se ¼ hrnku vody, měla by vám vzniknout hladká pasta. Naneste ji na hadřík, houbičku nebo kartáč a zahradní nábytek náležitě vyčistěte. Poté je potřeba jednotlivé kusy opláchnout a nechat řádně uschnout. Během chvilky bude váš zahradní nábytek jako nový.

Zbavte se rzi na nářadí

Jedlá soda je také výborným prostředkem k likvidaci rzi, které často podléhá zahradnické náčiní. Nejprve namočte přes noc dané kusy do octa a druhý den je opláchněte a vyčistěte pastou z jedlé sody a vody. Pokud jsou nánosy rzi silné, postup několikrát zopakujte.

Upravte pH kyselé půdy

Pro zdravý a správný růst rostlin je nutné vyvážené pH půdy. V případě, že máte na zahradě překyselenou půdu, můžete ji neutralizovat jedlou sodou. Do horních 20 cm půdy zapracujte jedlou sodu, která rychle zvýší její pH na ideální hodnotu. Po několika týdnech znovu otestujte pH, abyste se ujistili, že je stabilní.

Ochraňte rostliny před plísní

Jedlá soda umí ochránit pěstované rostliny před nebezpečnými plísněmi. Funguje totiž jako výborný fungicid. V rozprašovači smíchejte 4 hrnky vody, lžičku jedlé sody a pár kapek přírodního mýdla. Směs pak aplikujte na napadené listy a stonky. Proti silnější plísni použijte raději speciální antimykotikum.

Udržujte bazén v kondici

Máte na zahradě bazén? Pokud chcete mít jeho vodu stále čistou a bezpečnou, je potřeba udržovat odpovídající pH. Pokud je pH bazénové vody nízké, přidejte jedlou sodu, konkrétně 0,7 kg na 40 000 litrů vody zvýší alkalitu o 10 ppm. Po šesti hodinách znovu otestujte pH a v případě potřeby upravte.

Související články

Zdroje: www.fajntip.cz, www.primainspirace.cz, www.homebydleni.cz