Máte doma zásoby jedlé sody? Použijte ji na zahradě, kde vám usnadní spoustu práce i rozčilování se kvůli drobným škůdcům, kteří vaši úrodu ničí. Jedlá soda skvěle poslouží jako ekologický prostředek na spoustu neduhů. Nekupujte drahé chemikálie, když už jednu velmi účinnou zbraň máte doma.

Pusťte si krátké video, ve kterém se dozvíte, co všechno jedlá soda dokáže.

Zdroj: Youtube

Nepřekonatelná hranice

Míváte problémy s mravenci a slimáky? Vyzkoušejte jednoduchý trik, díky kterému zůstanou vaše záhony zcela netknuté. Stačí, když kolem nich rozprášíte jedlou sodu a budete mít zaručeno, že takovou hranici žádný z těchto tvorů nepřekročí. Vaše záhony tak budou naprosto chráněné.

Odpuzovač na mšice a vlnatky

Na jaře se můžete rovněž potýkat s napadením vašich rostlin mšicemi či vlnatkami. K jejich účinnému vypuzení postačí domácí roztok. Litr vody společně se lžičkou jedlé sody přiveďte k varu a poté nechte vychladnout. Roztok promíchejte, nalijte do ostřikovače a napadené rostliny s ním postříkejte. Pokud ho budete chtít aplikovat na vlnatky, přilijte ještě dvě lžičky vodky. Směs jedlé sody a alkoholu je spolehlivě odežene.

Snadné odstranění plevelu

Začal vám z chodníku vyrůstat všelijaký plevel? Vytvořte si ekologický postřik, který s plevelem rychle zatočí! Smíchejte 3-4 lžíce jedlé sody s vodou nebo octem a rozprašovačem postříkejte veškeré nežádoucí výrůstky, které narušují váš chodník nebo zámkovou dlažbu. Snadné, levné a hlavně účinné!

Podpora okurek i rajčat

Jedlá soda má pozitivní vliv i v půdě, kde rostou okurky či rajčata. Pokud začnou listy okurek předčasně žloutnout, uzdravíte je pomocí zálivky z jedlé sody. Do 10 litrů teplé vody nasypte lžíci tohoto bílého prášku a po vychladnutí zalijte rostlinu půl litrem roztoku. Takto ji zalévejte jednou týdně, dokud nebudou listy opět zelené a plody zdravé. Trochu jedlé sody můžete přidat i do zeminy k rajčatům, která jsou již po odkvětu. Plody budou mnohem sladší a šťavnatější.

Kyselá půda v záhonech

Mnohé zahrádkáře může znepokojovat příliš kyselá půda, která má negativní vliv na výslednou úrodu. Jak ale zjistit, že s ní není něco v pořádku? Vyzkoušejte malý test, který hned vše objeví. Zeminu pokropte vodou a poté posypte trochou jedlé sody. Jestliže se nic nestane, máte vyhráno. Pokud se ale začnou objevovat bublinky, znamená to, že má půda kyselé PH a je zapotřebí s tím něco udělat.

Související články

Zdroje: living.iprima.cz, zahradkari.cz, bydleni.magazinplus.cz