Šišky cedru himalájského (Cedrus deodara)
Zdroj: daguimagery / Shutterstock.com

Čí je to šiška? Nahlédněte do soukromí jehličnanů celého světa

Dokud jsou šišky mladé, často se našim očím skrývají vysoko v korunách jehličnanů. Když si je prohlédneme zblízka, udiví nás barvou a krásou. A stromy, na kterých se urodily, jsou rovněž pozoruhodné.

Kvetoucí šišky, přesněji šištice, vypadají docela jinak, než zralé a suché šišky, které důvěrně známe. Poté, co jsou samičí šištice opyleny, uzavřou se. Pak dozrají, opět se otevřou a vypustí ohromné množství okřídlených semen. Jen nepatrná část z nich se uchytí a promění ve strom, většina nasytí ptáky, veverky, plchy, nebo zahyne ve stádiu semenáčku. Stromy s tím počítají, semen produkují ohromné množství. Šišky pak, již prázdné, často sbíráme pod stromy - jejich tvar i trvanlivost láká k tvoření. V Královské botanické zahradě v Edinburghu s nimi kupříkladu vyzdobili celý strop půvabného zahradního altánu. Ovšem krásou udivují i šišky ještě nedozrálé.

Budoucí smrková šiška Budoucí smrková šiška Zdroj: Poogie / Shutterstock.com  

Samičí šištice smrku ztepiléhoAutor: Poogie / Shutterstock.com

Kvetoucí šištice smrku ztepilého (Picea abies) překvapí svou barvou. A také lahodnou chutí, pokud na ně dosáhnete a ochutnáte. Smrky našim lesům stále dominují, ale horká a suchá léta jim nesvědčí. patří totiž na hory, kde mají vláhy více.  

Mladá šiška douglasky tisolisté Mladá, již zrající šiška douglasky tisolisté Zdroj: Rosa Jay / Shutterstock.com

Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii) je u nás nepůvodní, avšak i v lesích často pěstovaná (a proto poněkud kontroverzní) dřevina. V parcích je však cenná pro odolnost a vysoký vzrůst až 60 m (na zahradu ji proto sázejte jen s důkladným uvážením). Jehličí po rozemnutí nádherně voní po citrusech.

Mladé šišky jedle korejské jsou přírodními skvosty Šištice jedle korejské jsou přírodními skvosty Zdroj: Zbigniew Dziok / Shutterstock.com

Jedle poznáme podle postavení šišek na první pohled, na větvích stojí jako svíčky. Na zahradách a v parcích je velmi oblíbená jen 15 m vysoká, kuželovitá jedle korejská (Abies koreana), jejíž mladé šištice si krásou nezadají s květinami.

Šišky modřínu jsou před dozráním rovněž barevné Šištice modřínu opadavého Zdroj: Ksenia Lada / Shutterstock.com

Modřín opadavý (Larix decidua), náš jediný opadavý jehličnan, který se na podzim odívá do zlatých barev, vyniká pestrostí i zjara, neboť samičí šištice jsou červené, samčí zlaté. 

Zrání šišky cedru himalájského Zrání šišky cedru himalájského Zdroj: Peter Maerky / Shutterstock.com

Šišky cedrů vynikají velikostí i soudkovitým tvarem. Cedr himalájský (Cedrus deodara) má šišky až 12 cm dlouhé. Z mladé světle zelené uzrají do purpurové hnědi. Strom může dorůst až padesátimetrové výšky.

Mladá šiška borovice lesní Mladá šiška borovice lesní Zdroj: T.W. van Urk / Shutterstock.com

Borovice lesní (Pinus sylvestris), odolná, houževnatá a pionýrská dřevina, osidluje místa, kde by jiný jehličnan neobstál. Skromné jsou i její šišky.

Zrající šišky cypřiše pravého Zrající šišky cypřiše pravého Zdroj: Peter Fuzia / Shutterstock.com

Cypřiše jsou oblíbené okrasné jehličnany zahrad a parků. Cypřiš pravý (Cupressus sempervirens), má šišky až 4 cm velké, s šupinami typicky tvarovanými a výčnělkem navíc uprostřed každé. Štíhlý cypřiš může dorůst výše až 50 m. Je doma v Asii i východním Středomoří. Je odolný vůči suchu a pěstuje se s oblibou po celém Mediteránu, často dotváří typický ráz krajiny, například v Toskánsku.

Akční letáky