Ježourek je půvabná rostlina, která vás okamžitě nadchne. Na skalkách tvoří hustý a neprostupný koberec plný líbezných drobných jemných kvítků. Navíc se o něj prakticky nemusíte starat, zvlášť, pokud mu zvolíte vhodné stanoviště.

Na pohled stále krásný

Kvete od brzkého máje až do konce srpna. A jeho kvítky upoutají pozornost na první pohled. Jsou drobounké, ale je jich tolik, že ježourek, se svými stále zelenými lehce dřevnatějícími listy, vypadá jako měkoučká bohatě zdobená deka. Kvítky sice na konci sezóny odkvétají, ale pevné lístky zůstávají krásné a sytě zelené prakticky po celý zbytek roku, takže na skalku bude radost pohledět kdykoliv. Ježourků existuje na 120 druhů a péče o ně není nijak náročná.

Přesvědčte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Stále zelená skalnička je milovnicí spíše teplých míst. Potrpí si na sušší místa, proto jsou pro ni vhodné právě skalky, koryta, nejrůznější zídky a podobná místa. Dobře se jim daří na propustné půdě. Ideálem je půda hlinitá s vápenitým štěrkem.

Zimy se nebojte

Zimu snáší ježourek povětšinou dobře. Některé choulostivější druhy je dobré zajistit chvojím nebo krytem z fólie. Také je to doba, kdy byste neměli ježourek příliš zavlažovat. Přemokření mu opravdu nesvědčí. Po zimních měsících pak vaši pozornost, kromě občasného kochání, v podstatě nepotřebuje. Tak bezúdržbový je.

Množte řízkováním

Chtěli byste si ježourka namnožit a nevíte jak na to? Metoda pomocí semen nemá příliš jistý výsledek, neboť semínka u nás rostoucích rostlinek jsou povětšinou hluchá. Mnohem jistější výsledek má rozmnožování řízkováním. Ideální doba je ještě před rozkvětem. Vrcholové růžice nechejte zakořenit nejlépe v poloteplém skleníku. Zkusit můžete i hřížení. Postranní větvičky zahrňte písčitou půdou a po zakořenění je oddělte.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.magazinzahrada.cz, sazenicka.cz