obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jiřinky, poklad podzimní zahrady. Jak je pěstovat?

Recept na okouzlující podzimní zahradu obsahuje barevné listí opadavých stromů a keřů, červené plody, jako jsou šípky a hložinky, a pestrobarevné jiřinky. Vypadají křehce, ale jsou otužilé a pokvetou až do prvních mrazů.

Jiřinky z podzimních zahrad přímo září. Syté barvy, nápadné plnokvěté formy, které často připomínají barevné míčky nebo složitě vystřihované origami. Z jejich různých podob můžete vybírat donekonečna – vyšlechtěno totiž bylo již celých 20 000 odrůd jiřinek.

posezení v záplavě jiřinek posezení v záplavě jiřinek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jiřinky na záhon i na skalku

Díky neuvěřitelné rozmanitosti mají tyto podzimní květiny v zahradě uplatnění opravdu široké.  

  • Nízké se hodí na obruby cestiček, záhonů i do přenosných truhlíků či korýtek.
  • Nejmenší dokonce i do skalek, které už touto dobou rovněž květy nehýří.
  • Vyšší vytvoří ozdobné pásy kolem trávníku, domu, plotu, a především působivé ostrůvky kdekoli.
  • Nejvyšší jiřinky, které dorůstají přes 1,5m,  vyniknou nejlépe v malé skupince, přivázané k podpoře, jako atraktivní solitéry.

Jiřinky potěší nejen nás svou barevnou krásou, ale poskytnou také poslední podzimní potravu motýlům a včelám.

Proměnlivé květy

Nejznámější jsou plnokvěté formy, s kulovitými kompaktními květy, kterým tvary lístků dávají různé struktury. Ale jsou i jiřinky jednoduše kvetoucí, připomínající spíše kopretiny, rozčepýřené pivoňkovité květy, sasankovité či kaktusovité… A samozřejmě ve všech existujících barvách kromě modré.  Nekonečné jsou různé kombinace tvarů a barev, krásné lemování, pestrobarevnou strakatost i elegantní tmavé či pastelové tóny v jemných přechodech.

Jiřinky Jiřinky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Choulostivé hlízy

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jiřinkám svědčí slunce a vápnitá, úrodná půda.

Jediným mínusem jiřinek je, že jejich hlízy zimu venku nepřežijí.

Jiřinka (Dahlia), pocházejí ze Střední Ameriky, kde jsou zimy mnohem mírnější, než u nás. Za tuto každoroční péči se však bohatě odmění:

  • Hlízy by měly přezimovat na tmavém,  dostatečně chladném místě, kde však teplota nikdy neklesne pod bod mrazu. Ideální je teplota kolem 5-8°C.
  • Hlízy ukládejte teprve, až první mráz spálí nadzemní části. Ty pak odstraňte několik centimetrů nad hlízou. Nechte ještě dosušit na teplejším místě, aby se posléze netvořily plísně.
  • Pokud hlízy uložíte v papírových sáčcích na vzdušné místo, budou chráněny před průvanem a zároveň i před přílišným vlhkem a plísní.
  • Na velmi suchém místě je naopak lepší schovat je do mírně navlhčené rašeliny či písku.
  • Na jaře je nechejte pár dní v teple narašit a koncem dubna můžete začít vysazovat – stačí 7-10 cm pod povrch země. V této době si můžete jiřinky také namnožit dělením hlíz.

Akční letáky