Začali jste letos s pěstováním rajčat později, anebo neplodí tak, jak byste si přáli? I v takovém případě se můžete dočkat bohaté úrody. Podpořte je i v době květu adekvátními prostředky, aby se rajčata mohla správně vyvíjet. Hnojení je u rajčat totiž naprosto klíčové.

Chcete znát nenáročné trvalky, které snesou i velké dávky slunce? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Zahrady od Dany:

Zdroj: Youtube

Dopřejte rajčatům popel

Využijte v tuto dobu k podpoře rajčat obyčejný popel. Jedná se skvělé hnojivo, jež obsahuje velké množství draslíku. A právě tato látka pomáhá rostlině hospodařit s vodou a je nezbytná pro bohaté květenství a tvorbu plodů.

Díky popelu tak získáte nejen více sklizených rajčat, ale plody budou větší a také chutnější. Posypejte tedy půdu každých 5 až 7 dní okolo každého keříku 1 polévkovou lžící. Popel lze také smíchat s trochou kompostu a směs přidat k rostlinám. Nebo si můžete připravit roztok k zalévání. Pro vyhovující a výživný poměr smíchejte 1 kg popela a 2 l vody.

Bonus navíc

Použití popela má i další výhody. Nejenže odpuzuje některé škůdce, ale umí bránit rostliny i před nebezpečnými plísněmi. Výborně funguje na slimáky, hlemýždě a mravence. Stačí popel nasypat kolem záhonů a vrstvu obnovit po každém dešti.

Skvělým řešením je i jód

Jód je stopový prvek, který podporuje růst kořenů a zvyšuje odolnost rostlin vůči stresu. Zároveň podporuje vyšší tvorbu květů a jejich další vývin do zdravých plodů. Pokud využijete schopností jódu, ochráníte rajčata před houbovými a plísňovými nemocemi, jež jsou pro ně typické.

Jeho použití je jednoduché a efektivní. Na výrobu hnojiva budete potřebovat 10 l vody a 3 až 4 kapky jódu. Obě ingredience důkladně promíchejte a pak směsí zalijte rajčatové záhony.

Jód a mléko

K urychlení růstu rajčat si můžete také připravit směs z 1 l teplého mléka a 30 kapek jódu, kterou následně zřeďte 9 l vody. Jakmile roztok vychladne můžete jej použít jako postřik, který opakujte každých 10 dní.

Jód jako záchranář

Jód lze využít i jako pomoc při manuálním poškození rostliny. Pokud je zlomená, nebo má otevřenou „ránu“, ošetřete ji tamponem namočeným ve směsi jódu a vody smíchané v poměru 1:2. Předejdete tak možným nákazám a infekcím, které by mohly rostlinu rajčete zcela zlikvidovat.

Související články

Zdroje: www.farms-cs.desigusxpro.com, www.pestujeme.cz, www.primainspirace.cz