obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jsou tillandsie skutečně nenáročné na pěstování?

Tillandsie jsou často považovány za rostliny, které nevyžadují téměř žádnou péči. Při takovém přístupu vám však bude pokoj krášlit suchá rostlina – vypadá téměř stejně jako živá, než se rozpadne.

V posledních letech jsou pěstiteli vyhledávány rostliny nenáročné na péči. Bezúdržbové zahrady, rostliny, o které se není třeba starat, a podobná slova zní velmi lákavě, ale ve skutečnosti je to trošku složitější. Vše živé potřebuje péči a vhodné podmínky. Bez správné péče se může stát, že rostlina odumře, a protože je stříbřitě suchá, vypadá delší dobu stejně. Že odumřela, zjistíme teprve, když se začne rozpadat.

Doma tillandise můžete pěstovat jako v přírodě - přichycené k větvi Doma tillandise můžete pěstovat jako v přírodě - přichycené k větvi Zdroj: Shutterstock.com / Todd Boland

Mezi nebem a zemí

Tillandsie pocházejí z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Patří mezi bromélie a jsou příbuzné třeba s ananasem. Až na několik málo druhů tillandsie v boji o místo na slunci opustily pevnou zem a začaly růst v korunách stromů. Jejich kořeny tak ztratily svou původní funkci a slouží hlavně k přichycení rostlin na větvích. Vodu i potřebné živiny rostliny přijímají listy.

Jak o ně pečovat?

Pravda je, že tillandsie rostou bez substrátu, zavěšené na vhodném místě v místnosti. Nemusí se přesazovat ani zalévat. Vláhu a živiny získávají ze vzduchu. To se jim dokonale daří na původních stanovištích. Často tam prší a po ránu se vytváří rosa. Rostliny mají pravidelný přísun vláhy a v ní rozpuštěné živiny. Dostatek tepla zase vede k rychlému oschnutí. To jsou ideální podmínky. V domácnosti to tak snadné není. Málokdo má doma takovou vlhkost, aby se voda srážela a kapala ze stropu. Snad jen v koupelně, ale tam obvykle bývá málo světla. Nezbývá, než rostliny občas rosit vhodným postřikovačem.

  • V čistých oblastech je nejlepší použít dešťovou vodu, ve které jsou i živiny.
  • Vodu z vodovodu před rosením necháme odstát a rostlinu přihnojíme hnojivem pro orchideje, které obsahuje velmi zředěné živiny.
  • Rosení je nejvhodnější k večeru, aby rostliny měly přirozené snížení teploty v noci. Oschnou pak až přes příští den, kdy se teplota zvýší.

 

Tillandsia ionantha Tillandsia ionantha Zdroj: Shutterstock.com / finchfocus

Stříbřité na slunce, zelené do stínu

Tillandsie visí z korun stromů a některé vypadají jako náš lišejník. Ty, které jsou stříbřité, snesou i plné slunce. Zelenavé však potřebují lehké přistínění. Vytvoříme-li jim podmínky, které se co nejvíce blíží jejich původnímu prostředí, tillandsie i vykvetou.

Akční letáky