„Máme na zahradě juku, které se u nás daří již deset let a letos za tu dobu podruhé nádherně vykvetla. Zajímá nás například, zda je nutné juku na zimu schovávat, nebo je možné ji nechat přes zimu i nadále venku. Neradi bychom něco zanedbali“ ptají se manželé Petrošovi z Frýdlantu nad Ostravicí.

Juka je otužilá, ale nesnese přemokření

Pokud rostlinu máte na zahradě a opakovaně kvete, určitě se
o ni staráte dobře a není důvod k obavám.

Stanoviště musí být vždy slunné a chráněné před větrya zatékající vodou – teprve trvalé zamokření totiž rostlinu zničí.

Juka pochází ze Střední Ameriky a jihu USA, tedy ze slunečných a spíš suchých oblastí. Ovšem i v pouštích klesá teplota pod bod mrazu, juky snesou krátkodobě mráz až –23 °C. Ovšem juky pěstované v nádobách by neměly být vystaveny teplotám nižším než 5°C – kořenům v nádobách hrozí promrznutí mnohem více, nežli ve volné půdě.

Existuje mnoho druhů juky.

  • Odolný druh, který vytváří ztlustlý „kmen“ a mnoho postranních větví a je u nás často pěstován se jmenuje Yucca elephantipes.
  • Proti mrazu je velmi odolná Yucca rostrata.

Snadné pěstování

Až na citlivost k přemokření je tato pouštní rostlina nenáročná a v normální zahradní spíše hlinito-písčité zemině není nutné ani přihnojování.

Chorobami juka netrpí, jen občas mohou podzemní část poškodit hryzci. (Hryzce je ze zahrady těžké vypudit, ničí i ovocné stromky, cibulky… nejlepší přírodní zbraní proti nim jsou lasičky.

Juka do nádob

V nádobách se nejčastěji pěstuje Yucca aloifolia, která dorůstá do větší výšky a je možné ji seřezávat, protože dobře vytváří nové vrcholy. Odříznuté části dobře zakoření, pokud je zapíchnete do mírně vlhkého substrátu. Pěstování a péče je obdobná jako o druhy, jež lze pěstovat venku, jen na zimu rostlinu raději umístíme na suché a chladné místo v domě.