obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

K zahradnímu jezírku ladí kvetoucí rašelinná loučka

Vodní hladina přímo v trávníku, bez přechodu tvořeného vhodnými rostlinami, nepůsobí přirozeně. Naopak harmonickou pastvou pro oči je kvetoucí bažinka na jezírko navazující.

Kolem zahradních jezírek lze při okrajích vytvořit mělké „bažinky“, vhodné pro růst vlhkomilných rostlin. V kombinaci s vodní plochou působí přirozeně a harmonicky. Přispívají spolu s jezírkem ke zvlhčování vzduchu a pomáhají také užitečným zvířatům, která se k jezírku jako k oáze stahují: žábám, mlokům, vážkám... Pokud mokřinu založíte chytře, bude krásná od jara do podzimu a nebude vyžadovat téměř žádnou péči.

zahradní jezírko zahradní jezírko Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vybudovat na břehu jezírka malé rašeliniště

  • obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

    Geotextilie položená nad drenáží funguje podobně jako knoty v samozavlažovacích květináčích. Nasakuje vodu z jezírka a odvádí ji k substrátu rašeliniště, čímž zaručí rostlinám vyrovnanou a stálou vlhkost.

    Vykopeme prohlubeň asi 25 cm do hloubky a vyložíme ji silnější fólií zadržující vodu.
  • Na ni nasypeme asi pěticentimetrovou vrstvu drenáže, např. z oblázků.
  • Drenáž překryjeme geotextilií, jejíž konec přehodíme do vody v jezírku a textilii pak zasypeme asi pěti centimetry rašeliny, navrch pokládáme vrstvu uleželého zahradního kompostu. Povrchu můžeme mulčovat zkompostovanou kůrou.
  • Do rašeliniště můžeme rostliny vysazovat volně, nebo je sem rozmístit v květináčích (nejlépe hliněných, které dobře sají vodu) a ještě je obsypat rašelinou.
  • Na povrch naaranžujeme mech, případně ještě doplníme zajímavě tvarovanými větvemi, aby vznikl ladný dojem opravdového rašeliniště.

Mokřinu můžeme ve stinném koutě zahrady vybudovat i samostatně. Ideální je nízko položené místo, kam se přirozeně stahuje dešťová voda.

malé zahradní rašeliniště malé zahradní rašeliniště Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Okouzlující bahenní rostliny

Na údržbu je nejméně náročná výsadba vlhkomilných a bahenních vytrvalých rostlin. Vhodné jsou různé druhy orobince, sítina, přesličky, krásně kvetoucí vodní kosatce žluté, blatouchy, kypreje, rdesno obojživelné, při okrajích se uplatní i zahradní kapradiny nebo mrazuvzdorné bambusy.

Přibližně 2 metry od mokřiny, kde již kořeny nemohou poškodit fólii, můžeme vysadit velmi esteticky působící zakrslé kroucené vrby, případně i zakrslé, jehličnany.

Tropické jezírko

Kromě trvalek lze do jezírka a jeho blízkosti včetně rašelinné loučky umístit i v nádobách pěstované teplomilné bahenní rostliny, ovšem pouze v teplých měsících roku. Výsadba letněných vlhkomilných pokojových vlhkomilných rostlin dodá jezírku a celé záhrádě zajímavý a neobvyklý exotický vzhled. Letní výsadba rostlin v květináčích navíc vypadá hezky i kolem malých jezírek, kde není dostatek místa.

Velice vhodné pro letní pěstování u jezírek jsou různé druhy šáchorů (papyrus), některé bambusy, kaly a atraktivní  masožravé rostliny.

Akční letáky