Zdroje: www.potravinovezahrady.cz, www.ncbi.nlm.nih.gov

Jak čelit kadeřavosti broskvoní

Čím dál častěji se zahrádkáři poohlížejí po alternativách. Podívejte se, jak problému s kadeřavostí čelí v Zahradě pro radost:

Zdroj: Youtube

Trápí vaše stromy kadeřavost broskvoní? Je to odrůdové onemocnění, které ohrožuje broskvoně bez výjimek každé jaro a šíří se především v březnu a dubnu.

Blastospory mikroskopické houby Taphrina deformans na stromech přezimuje a díky této své odolnosti se na jaře šíří po celém stromu. Onemocnění se pak projevuje silnou deformací listů, které se vyvíjejí poškozené už z pupenů, do kterých se onemocnění rozšířilo.

Šíření kadeřavosti napomáhá vlhko a teploty mezi 6 až 26 °C. Později během jara se na listech ze spodní strany objeví bělavý povlak, listy následně i tmavnou, odumírají až nakonec opadají. Ač nemusejí být napadené i plody, vzhledem k velkému vysílení a chřadnutí stromu taková broskvoň špatně prospívá a hůř odolává i mrazům následující zimy.

Protože jde o napadení houbou, běžně používané a také účinné fungicidy jsou měďnaté, neboť měď má silné antimykotické účinky. Postřik je nutný minimálně dvojí, a to po opadu listů na konci sezonu a pak opět před rašením pupenů, tedy už v únoru či březnu.

Zbavte se kadeřavosti bez chemie

Jaké fígly zkoušejí a používají zahrádkáři? Bohužel není jasné, zda některý z domácích postřiků spolehlivě zafunguje a doporučuje se proto kombinace několika různých metod. Mezi ně patří i výběr odrůd broskvoní, které odolávají kadeřavosti lépe.

Protože velkou roli hraje vláha, někteří majitelé broskvoní je vysazují blíž k domu, čímž získá strom z jedné strany ochranu a je možné je částečně chránit také rohoží nebo jiným materiálem, který zabrání napršení do pupenů.

Postřik z mléka, octa, jedlé sody i přesličky

Kromě mléčného postřiku se někdy používá také octový postřik, kdy je nutné lžíci octa rozmíchat ve 3,5 litrech vody. Na postřik ze sody je třeba jednoho litru vody a jedné lžíce jedlé sody. Doporučují se také postřiky přesličkou, která má významné protiplísňové účinky.

Doprovodná výsadba

Doprovodná výsadba je také způsobem, jak čelit škůdcům, ale v případě kadeřavosti broskvoní se zdá být málo účinná. Nicméně v blízkosti broskvoní se pro své pozitivní účinky vysazuje křen, česnek, cibule, afrikány nebo macešky či lichořeřišnice.

Důležitá je rozhodně aktivní péče o strom ve formě řezu, sběru listů, přihnojování i mulčování, které udrží broskvoň silnou a v dobré kondici.

Biologické zbraně proti kadeřavosti

Možná už jste slyšeli o biologickém boji s různými onemocněními stromů a nabízí se to i v tomto případě. Proti škůdcům se používají parazité, houby jsou zase často likvidovány jinými houbami, které však nepoškozují stromy. Můžete se proto setkat s přípravky z biolaboratoří, mezi které patří například chytrá houba, likvidující různá houbová onemocnění.

Zdá se, že odpovědí na kadeřavost by mohla být i Aureobasidium pullulans, případně jiná houba chovající se obdobným způsobem. Bezpečné a funkční přípravky podobného typu na kadeřavost však zatím nejsou dostupné. Určitě se ale vyplatí sledovat výzkum a čas od času projít nabídku biologických laboratoří, které podobné prostředky nabízejí. Někdy se na trhu objevují směsi hub, které by mohly napomoci i likvidaci kadeřavosti.

Související články