Historie pěstování těchto rostlin začala v 16. století. První písemné zmínky jsou z roku 1576, kdy se nať kakostů (Geranium macrorrhizum) využívala k získávání gerániových silic. Odnepaměti se celá řada kakostů přirozeně vyskytovala na venkovských zahradách, v blízkosti lidských obydlí, ale i v parcích.

Co stojí za vznikem neobvyklých pojmenování

I proto, že tyto rostliny mají tak bohatou historii, vznikla celá řada jejich lidových pojmenování. Snad nejznámější z nich je „čapí nos“ nebo „čapí zobák“. Za to může zobákovitý výčnělek na plodu. Geranium je název pocházející z řečtiny a je odvozen od slova geranos, a to znamená pták jeřáb.

U kakostů mnohé pěstitele jistě osloví minimální nároky na pěstování, široká variabilita uplatnění a také nebývalá ozdobnost mnohých druhů.

Kde všude se kakosty uplatní

Kakosty jsou rostliny neobyčejně vhodné pro skupinové výsadby. Zvolíte-li je do přírodně vytvářených zahrad, uděláte výborně. Hodí se však i pro klasické záhony, nebo třeba jako obruby chodníků. Existuje skupina nižších druhů kakostů vhodných i do skalek, jiné druhy mohou zaplnit naopak takzvaný suchý stín, kde se jiným rostlinám nedaří. Z široké škály kakostů můžete vybírat i mezi druhy hodícími se do polostínu, na slunce anebo dokonce i k zahradním jezírkům. Jiné mohou vytvořit ideální podrost stromů. Vždy to chce jen vybrat správný druh nebo kultivar, který má pro konkrétní stanoviště vazbu.

Půdopokryvný kakost na slunce i do polostínu

Dobře použitelné je do těchto podmínek Geranium x oxonianum Yeo, kříženec druhů G. endressii a G. versicolor. Má rád dostatek vláhy, ale ne přemokřené půdy. Jednotlivé odrůdy se vzájemně odlišují velikostí a odstínem růžové barvy květů. Některé kultivary však v našich zeměpisných podmínkách hůře zimují.

Kultivary: ‘Miriam Rundle‘, ‘Wageningen‘, ‘David McClintock‘, ‘A. T. Johnson‘, ‘Claridge Druce‘ a ‘Thurstonianum‘.

Do skalek, na slunná suchá místa

Geranium cinereum Cav. vytváří nízké kompaktní porosty s šedozelenými listy. Květy může mít bílé nebo růžové, vždy však mají bohatou výraznou žilnatinu. Zvládá nedostatek vláhy a slunná místa bez obtíží.

Kultivary: ‘Lawrence Flatman‘ s výrazně růžovými květy, ‘Ballerina‘ světle růžové květy s výraznou purpurovou žilnatinou a šedé listy.

Náhrada trávníků do polostínu i na slunná místa

Vzhledem ke schopnosti rychlého rozrůstání pomocí oddenků se hodí jako náhrada trávníku Geranium macrorrhizum L. Snese i suchý polostín pod stromy, vydrží na slunci i v polostínu. Snáší vlhčí i sušší stanoviště. Na sušších místech dorůstá 30 cm výšky a na vlhčích dokonce až 50 cm. Každý kultivar má jiný odstín růžové barvy, některé bílý. Listy právě tohoto druhu se dříve využívaly pro získávání geraniových silic.

Kultivary: ‘Album‘, ‘Pindus‘, ‘Witosha‘, ‘Bevan´s Variety‘‚ ‘Sandwijck‘.

Luční druh do přírodních zahrad

Geranium pratense L. jsou typicky luční kakosty s modrou, modrobílou nebo bílou barvou květů. Většina květů je velkých až 4,5 cm v průměru. Rozkvétají od června do srpna. Dají se využít i ke zplanění. Neměly by chybět tam, kde plánujete zahradu s lučním porostem.

Kultivary: ‘Albiflorum‘, ‘Gletschereis‘, ‘Galactic‘, ‘Striatum‘.

Do záhonů na plném slunci

Geranium x magnificum Hylander je hybridem mezi G. platypetalum a G. ibericum ssp. ibericum. Tato zahradní trvalka je vhodná do záhonů na plném slunci i v polostínu. Její velké modré květy doslova září mezi ostatní květinovou výsadbou v okolí. I když dává přednost pravidelné zálivce, snese poměrně dobře i její nedostatek. Tento druh je běžně pěstován již od konce 19. století. Kvete od května do konce června.

Kakost může nabídnout i plné květy

K nejkrásnějším kakostům patří Geranium himalayense. Jeho výhodou je rychlé rozrůstání podzemními výhonky a jeho nepřehlédnutelnost díky až 6 cm širokým tmavě modrým květům. Navíc dobře snáší sucho i neúplný stín. Z pěstovaných kultivarů nelze opomenout Geranium himalayense ‘Plenum‘ s okouzlujícími plnými květy.

Kakosty tvoří skupinu trvalek o více než 100 druzích. Je jen na vás, která odrůda vás osloví natolik, že ji budete chtít pravidelně vídat v zapojení ostatních trvalek na oblíbených květinových záhonech.