obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kaktusy za oknem: Co potřebují děti pouště, aby prospívaly a kvetly?

Květ větší než samotný kaktus, nebo bodlináč obsypaný spoustou malých kvítků – není divu, že kouzlu kaktusů propadáme od dob objevení Ameriky. Hosté z dálných pouští jsou však krásní, i když nekvetou.

Evropané je objevili spolu s Amerikou a od té doby mnozí z nich propadají kaktusaření. Pěstují stovky druhů kaktusů, umí je množit, poskytují jim tu nejlepší péči a bodlináči se odměňují nádhernými květy. Jiní si pořídí jen ze zvědavosti jene pěkně vyhlížející kaktus, protože údajně vydrží všechno. Je to pravda jen zčásti – na každodenní zalévání vskutku myslet nemusíte. Může stát na parapetu jižně orientovaného okna, kde by polední slunce méně odolnou rostlinu spálilo – je přece dítětem pouště. Ale aby prospíval a vykvetl, je třeba o něm vědět trochu víc.

kaktus Aporocactus flagelliformis kaktus Aporocactus flagelliformis Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pichlavé soudky na vodu

Dužnatá těla bez listů jsou dokonalou zásobárnou vody. Mají tvar koule, soudku, mohou se i větvit. Některé jsou sotva centimetr velké, jiné váží několik tun. Jejich těla chrání pokožka s vrstvičkou vosku a často i porost stříbřitých chloupků, které odrážejí sluneční žár. Ani trny neslouží pouze k obraně – kondenzují vodu a chrání kaktus před spalujícím sluncem.

V čem kaktusy pěstovat?

Kaktusům svědčí úzké a vysoké nádoby, ve své vyprahlé domovině musí kořenit hluboko.

 • Druhům pocházejícím ze stepí svědčí lehký písčitý substrát s mírně kyselou reakcí.
 • Pro pouštní a horské kaktusy může je vhodný substrát neutrální.
 • K základu z křemičitého písku pěstitelé přidávají listovku, drobné oblázky, drť z cihel, dřevěné uhlí. Susbstrát musí být vždy propustný.
 • Již hotové substráty pro kaktusy a sukulenty můžete i zakoupit.

kaktus Astrophytum ornatum kaktus Astrophytum ornatum Zdroj: Shutterstock.com / Sitthipong Pengjan

Jak je zalévat?

Vody spotřebuje kaktus opravdu málo – ale pozor, v dětském věku tomu tak není. Do dvou let věku mu prospěje substrát spíše mírně vlhký. Další zálivku dávkujte podle typu kořenů.

 • Kaktusy tlustými řepovitými kořeny zalévejte teprve, když je substrát na povrchu vyschlý - obvykle jednou týdně.
 • Druhy se slabými a rozvětvenými kořeny mají v sezóně rády mírnou, ale rovnoměrnou a pravidelnější zálivku. Ovšem podmínkou je propustný susbtrát, k přemokření dojít nesmí.
 • Katusy potřebují více vody na jaře a počátkem léta, kdy rostou. Na vrcholu léta pojí méně, i když do nich praží slunce. V zimě se nezalévají vůbec.
 • Důležitá je i kvalita vody – tvrdá kaktusům neprospívá, nejvhodnější je dešťovka.

kaktus Echinopsis eyriesii kaktus Echinopsis eyriesii Zdroj: Shutterstock.com / Vladimir Mijailovic

Na sluníčku je jim dobře

V létě kaktusům prospívá letnění – za teplých slunných dnů jim dopřejte přímé slunce a čerstvý vzduch, na chráněném místě na zahradě nebo alespoň v okně.

Zimní odpočinek

Většina kaktusů pro dobrou kondici a kvetení potřebuje přezimování při nižší teplotě (obvykle 8-15 °C) a sušším vzduchu, v klidu a bez zálivky. Pokud se kaktusy přihnojují, pak jen velmi mírně a v druhé polovině léta, nikoli však na podzim. Kaktusy jsou v lecčems velmi přizpůsobivé, ale nesvědčí jim prudké střídání teplot a vlhkosti, průvan ani nedostatek čerstvého vzduchu, a to nejen v zimě.

Oblíbené druhy

kaktus Eriocactus leninghausii kaktus Eriocactus leninghausii Zdroj: Shutterstock.com / Sarah 121

Mezi nejvděčnější pokojové kaktusy patří:

 • Aporocactus flagelliformis s růžovými květy a poléhavými stonky
 • Astrophytum ornatum ve tvaru hvězdy
 • boubelatý Coryphantha andreae
 • miniaturní Frailea asteroides
 • kaktus Mammillaria vetula gracilis kaktus Mammillaria vetula gracilis Zdroj: Shutterstock.com / Satakorn Mammillaria vetula gracilis pokrytý bílými ostny

 • velikými voňavými květy na stopce je obdařen Echinopsis eyriesii
 • velmi ochotně kvete žlutokvětý Eriocactus leninghausii pokrytý zlatavými ostny a chloupky, i zajímavým tvarem obdařený druh Sulcorebutia rauschii.
 • okouzlujícím druhem je mexický Cephalocereus senilis, celý schovaný pod jemnými, dlouhými a zcela bílými vlásky.

Mnoho druhů lze snadno rozmnožovat vegetativně, neboť tvoří odnože. Kaktusy však lze vypěstovat i ze semen.

Akční letáky