obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kalanchoe čili kolopejka, kvetoucí a nenáročná

Pokud se v interiéru nespokojíte pouze s dekorativními listy rostlin, ale přejete si i půvabné květy, vyzkoušejte nenáročnou kolopejku!

Kolopejka, drobná a skromná sukulentní rostlina z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae) pochází ze severního Madagaskaru. I původní rostlina je půvabná. Šlechtitelé navíc dodávají na trh stále nové kultivary odrůd snad ve všech barvách a odstínech květů od žlutých a oranžových přes růžové a červené až po fialové. Stačí si jen vybrat!

Nejkrásnější odrůdy

Mezi nejznámější a velmi atraktivní odrůdy patří Kalanchoe blossfeldiana, K. manginii, K. pinnata, K. daigremontiana a K. tubiflora.

kolopejkakolopejkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak přimět kolopejku ke kvetení?

Díky umělému zkracováním dne, tedy zatemňováním rostliny, se tato může připravit do květu v jakékoli roční době. Všechny kalanchoe jsou rostlinami krátkého dne a rozkvetou, jestliže je během čtyř až šesti týdnů vystavíte dennímu nebo umělému světlu jen na osm až deset hodin denně.

Pěstování

Kalanchoe není příliš náročná. Stačí dodržovat několik zásad:

  • Umístěte  ji na světlé a slunečné místo.
  • V létě jí svědčí teplo a přiměřená zálivka.
  • V zimě potřebuje odpočinek v chladu (teploty mezi 10-14 °C), v této době ji udržujte téměř v suchu.
  • Od března do srpna přihnojujte hnojivem pro kaktusy (odrůdě Kalanchoe blossfeldiana svědčí spíše hnojivo pro pokojovky).

kolopejkakolopejkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Množení

Na jaře nebo i v létě můžete kolopejku namnožit řízkováním nebo velice jednoduše příležitostným tzv. brutem − na matečné rostlině vyrůstají nové malé rostlinky, které z ní opadávají na zem, kde okamžitě zakořeňují, pokud  mají k dispozici substrát. Po vytvoření dvou neděložních lístků je opatrně přesaďte a máte nové kolopejky.

Choroby a škůdci

Kolopejku mohou napadnout červci a mšice, v přílišném vlhku a teple rostlinám hrozí padlí. V přiměřených podmínkách jsou však poměrně odolné. 

Akční letáky