obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kalátea, skvost mezi pokojovými rostlinami. Jak se o ni starat?

Kalátea je Británii nazývána paví rostlinou. Její listy jsou skutečně živým uměleckým dílem, které může vzdáleně připomínat ocas páva. Nikoli barvami, ale kresbou listů a celkovým vzhledem rostliny.

kalátea (Calathea makoyana), pokojovka s dekorativními listy a ušlechtilou siluetou kalátea (Calathea makoyana), pokojovka s dekorativními listy a ušlechtilou siluetou Zdroj: Shutterstock.com / Pekka Nikonen

Tenké, až 30 cm dlouhé listy vejčitého tvaru vyrůstají v bujném trsu na útlých řapících, rovněž až 30 cm dlouhých. Zdobí je jemné žilkování a oka v dokonale sladěných tónech, svrchu zelených a krémových, zespodu růžovohnědých. Kalátea (Calathea makoyana) patří z více druhů kaláteí, pěstovancýh jako pokojové rostliny, k nejoblíbenějším a také nejatraktivnějším. Brazilská kráska s ušlechtilou siluetou je citlivá na změny teplot a nemá ráda suchý vzduch, ovšem její vzhled za trochu péče stojí.

kalátea (Calathea makoyana), detail listu kalátea (Calathea makoyana), detail listu Zdroj: Shutterstock.com / H.Tanaka

Pěstování

  • Kalátee prospívá stálá pokojová teplota bez prudkých změn, která nesmí klesnout pod 16 °C.
  • Dobře snáší polostín, zato ji nikdy nevystavujte přímému slunci.
  • Přesazování jí prospěje každé jaro nebo ob rok, přičemž můžete trsy rozdělit. Substrát by měl být humózní, buď kvalitní směs určená pro Kalátea (Calathea makoyana) Kalátea (Calathea makoyana) Zdroj: Shutetrstock.com / Federico Quevedo pokojové rostliny, nebo vyzrálá listovka smísená s kůrovým kompostem.
  • Rostlina nemá ráda vápník, proto ji pokud možno zalévejte dešťovou vodou. Substrát udržujte stále mírně vlhký, tenké velké listy vypařují mnoho vláhy. Měkkou vodou roste listy – kalátea je citlivá na suchý vzduch, ve kterém mohou její krásné listy žloutnout nebo hnědnout a zasychat. Prospěje jí zvýšení vlhkosti vzduchu –pomocí odpařovače, misky s vodou a oblázky, na kterou ji postavíte, nebo mlhovací fontánky umístěné v blízkosti rostliny.
  • Od jara do podzimu rostlině jednou týdně dopřejte zálivku s hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem.

Akční letáky