Kalina obecná je jedním ze dvou původních českých druhů kalin
Zdroj: Shutterstock.com

Proč byste měli pěstovat kalinu obecnou, nejkrásnější zahradní keř?

Je jedním ze dvou původních českých druhů kalin, druhým je kalina tušalaj (V. lantana). Patří k nejkrásnějším zahradním keřům. Má ráda výživné, propustné a vlhké půdy, ať už na slunci nebo v polostínu.

Zdroj: Časopis Receptář

Kalina obecná má pěkná plochá nebo kulovitá květenství, která rozkvétají v průběhu května po obvodu sterilními, velkými, krémově bílými květy. Tento opadavý keř má vstřícné, laločnaté listy podobné javoru, které se na podzim barví do odstínů oranžové a červené. Na podzim na něm dozrávají korálově červené peckovičky, které jsou velmi ozdobné, ale jedovaté.

Atraktivní kultivary kaliny obecné jsou Nanum, který je vysoký 0,5 m, Roseum a Compactum, jež připomínají sněhové koule a všechny jejich květy (zelené, bílé i narůžovělé) jsou neplodné.

Kaliny dosahují výšky až čtyř metrů a i díky tomu se často využívají jako živé mohutné ploty či dělicí stěny. Jsou vhodné také jako alternativa k choulostivým dřínům nebo magnoliím. Oblíbený a často pěstovaný kultivar Roseum, jehož dokonale kulovité květenství připomíná květy hortenzií, výborně vynikne jako solitéra.

Kaliny dosahují výšky až čtyř metrů Kaliny dosahují výšky až čtyř metrů Zdroj: Shutterstock.com

Keře kaliny obecné snášejí řez velmi dobře, lze je proto podle potřeby tvarovat, abychom této mohutné dřevině dodali určitou strukturu, celkově pěkný vzhled, a hlavně abychom docílili mnoha květů. Zcela bez problémů lze kalinu obecnou seříznout už brzy po odkvětu ve výšce asi 30 cm nad zemí. Keř pak zůstane nízký a velmi pěkně zahuštěný. Pokud je však rostlina silně napadena škůdcem bázlivcem kalinovým, je radikální řez nutný už v březnu, aby tento polétavý brouk (a jeho larvy) nezlikvidoval ve větvích všechny listy. Přestárlé a poškozené výhony pravidelně odstraňujeme, užitečné je i občasné prosvětlení, které do koruny pustí víc slunce a vzduchu.

logo receptář logo receptář Zdroj: Časopis Receptář

Akční letáky