Mít na zahradě popelnici stále na očích není nic pěkného. Obzvlášť, pokud přetéká nepotřebným odpadem! Přestože se jedná o nezbytnou věc, není od věci najít pro ni praktické místo. Pokud vám záleží na celkovém dojmu a atmosféře vaší zahrady, máte možnost s tím něco udělat a popelnici jistým způsobem zvelebit.

Zajímavý tip na výrobu dřevěné ohrady na popelnici najdete ve videu:

Zdroj: Youtube

Už na výběru popelnice záleží

Pokud teprve budete popelnici pořizovat, vybírejte pečlivě. Zvolte vždy takový objem, který odpovídá počtu členů vaší rodiny. Důležitá je i volba materiálu. Lze si pořídit popelnici kovovou, ale měli byste počítat s tím, že bude časem rezivět, je těžká a hůře se s ní manipuluje. Její výhodou však je, že do ní můžete vyhazovat i horké odpadky. Další variantou je popelnice plastová, která je mnohem lehčí a zpravidla bývá opatřena kolečky, takže se jednodušeji přemisťuje.

Kam s ní?

Rozhlédněte se po zahradě a zamyslete se, kde by se mohla vyskytovat adekvátní skrýš. Popelnici můžete umístit například za hustý porost vyšších keřů nebo za obrostlou pergolu. Skvělou maskovací schopnost mají například popínavé růže, oblíbený břečťan či hroznové víno. Podobnou funkci výborně splní i vysoké trvalky jako například stračka, šalvěj hajní nebo některé druhy okrasné trávy a bambusu.

Vybudujte zajímavé krytí

Další možností, jak efektivně ukrýt popelnici, je vybudovat pro ni jednoduchou a esteticky zajímavou „schovku“, která bude sladěná s ostatními doplňky na zahradě. Výborným řešením jsou například zahradní loubí nebo menší samostatná pergola, které necháte porůst rostlinami. Hodí se například popínavá divoká višeň, vistárie čínská, zimolez Henryův nebo přísavník trojcípý, stejně jako výše zmíněné růže a břečťan.

Praktický box s policemi

S trochou šikovnosti je možné vyrobit z neupotřebeného materiálu, například ze dřeva, uzavíratelný box, který opatříte nejen dvířky, ale uvnitř můžete udělat i police. Jistě vám poslouží na mnoho věcí, které se vám zbytečně válí na zahradě. Na box můžete instalovat květiny v truhlíku nebo v hezké nádobě. V tomto případě můžete zasadit jakékoliv letničky.

Jednoduchý přístřešek

Popelnici lze také zamaskovat konstrukčně jednoduchým přístřeškem. Jako materiál lze využít dřevo, kov i plast. Přístřešek by měl být vždy dostatečně stabilní, proto je nutné ho pevně ukotvit do země. Stříšku můžete natřít v odstínu zahrady, osázet dekorativními rostlinami či květinami.

Malujte a buďte kreativní

Zvolit můžete i naprosto jednoduchou variantu - popelnici natřete zajímavou barvou, anebo si ji pomalujete obrázky. Zde se kreativitě meze nekladou. Stejně tak lze popelnici polepit zábavnými samolepkami nebo si na ní vytvořit zajímavé mozaiky a vzory.

Související články

Zdroje: www.magazinzahrada.cz, www.homeincube.cz, www.bydleni.instory.cz