Vypěstujte si doma krásné orchideje. Vyvarujte se těchto chyb!
Zdroj: Mariia Boiko / Shutterstock

Máte v bytě správně umístěné orchideje? Nevhodným stanovištěm je můžete zničit

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Doslova způsobují závislost. V průběhu času již nestačí pouze jedna kvetoucí kráska. A není tedy divu, že je pěstujete tam, kde je zrovna místo. Kam dát orchideje, aby se jim po celý rok pěkně dařilo?

Orchideje pocházejí z tropických deštných pralesů Asie, střední a jižní Ameriky, částečně také z Austrálie a Nového Zélandu. Ve svém přirozeném prostředí nerostou na zemi, ale na stromech. Živiny spolu s vlhkostí přijímají vzdušnými kořeny, jež jim rostou volně do prostoru. Mezi nejoblíbenější druhy orchidejí patří Phalaenospsis, Vanda a Dendrobium. Ty nás okouzlují širokou škálou barev a tvarů. Ploché květy rozkvétají postupně, a pokud se rostlině daří, může kvést téměř nepřetržitě.

Péče o orchideje

Orchideje mají pověst náročných rostlin. To však není úplně pravda. Obecně jim stačí málo. Nesnášejí průvan a ostré sluneční paprsky. Pozor byste si také měli dávat na zálivku. Obecně stačí rostliny ponořit do vody cca jednou za 14 dní. Ocení však pravidelné zvlhčování listů. Kde se jim bude nejlépe dařit?

U orchidejí z rodu můrovec (Phalaenopsis) čas od času odstraníme suché či zahnívající vzdušné kořeny. U orchidejí z rodu můrovec (Phalaenopsis) čas od času odstraníme suché či zahnívající vzdušné kořeny. Zdroj: ForGaby / Shutterstock.com

Světlo a orchideje

Představte si deštný prales. Z vysokých stromů dopadají na zem kapky vody lesknoucí se v tlumených slunečních paprscích. Přesně v takovém prostředí orchideje přirozeně rostou. Nebojte se, nemusíte si přestavět byt na botanickou zahradu. Stačí si vzít kompas a zjistit, na jakou světovou stranu máte orientovaná okna. Orchideje potřebují k životu jasné, nepřímé světlo. Takové nabízejí okna orientovaná na jih nebo východ. Okna směřující na západ nejsou ideální, protože přes ně dopadá vysoká koncentrace UV záření, které může rostlinu spálit. Okna na sever jsou zase příliš tmavá nebo studená.

Orchidej do každé místnosti

Orchideje udělají parádu téměř v každé místnosti, v níž jsou vhodné světelné podmínky, teplota a vlhkost vzduchu. Nejčastěji pěstujeme teplomilné nebo středně teplomilné orchideje, které potřebují teplotu pohybující se kolem 20 - 25 °C. Kam můžete v bytě umístit orchideje?

Ložnice

Orchideje vypadají v ložnicích elegantně a navozují pocit hotelového luxusu. Pokud však na noc zavíráte dveře, pravidelně větráte, spíte s otevřeným oknem nebo usínáte při nižší teplotě než je 20 °C, orchidejím se tam příliš dařit nebude.

Koupelna

Orchideje milují vodu, proto ocení zvýšenou vlhkost vzduchu, která v koupelnách bývá. Avšak i zde si dávejte pozor na další faktory. Jedním z nich je osvětlení. Vysoká vzdušná vlhkost a temná místnost podporuje hnilobu. Dalším je zvýšená koncentrace chemikálií, které rostlina absorbuje. Může přestat kvést a nakonec i uhynout. Pokud však máte koupelnu dobře osvětlenou a větranou, orchidejím se zde bude extrémně dobře dařit.

Vyšlechtěným orchidejím se dobře daří i v bytech. Orchideje se mohou stát dominantou bytu. Zdroj: eurobanks / Shutterstock.com

Kuchyně

Exotický vzhled orchidejí dokáže oživit i jídelní stůl nebo kuchyňskou linku. V této místnosti si dávejte pozor na kolísání teplot v důsledku používání trouby, myčky a chladničky. V kuchyni se také často větrá. Orchidej nikdy neumisťujte do průvanu.

Obývací pokoj

Směřují-li okna z obývacího pokoje na jih či východ, máte vyhráno. Právě v této místnosti se orchidejím bude dařit nejlépe. Patří mezi nejprostornější v bytě, takže je zde dobrá cirkulace vzduchu, vhodná teplota i světelné podmínky. Navíc, v obýváku trávíme podstatnou část dne. Proto jsou květiny pravidelně kontrolovány.

Stálé místo

Jakmile si pořídíte kvetoucí rostlinu, měli byste mít na paměti, že byste ji neměli přemisťovat. Pokud s orchidejí budete hýbat a hledat vhodná stanoviště, může se unavit z neustálého aklimatizování.

Zdroj: www.gardeningchores.com, www.myflower.desigusxpro.com

Akční letáky