Orchideje mají svůj původ v tropických lesích nebo polopouštních oblastech, kde pálí slunce po celý den. České klima se ale mění podle ročních období. A taková zima dokáže s běžnou teplotou a slunečním svitem pořádně „zacloumat“. Najednou jsou dny chladnější, tmavší a to znamená pro teplomilné rostlinky jednu velkou zátěž… Tyto tropické krásky totiž potřebují dostatek světla a když ho nemají, začnou jim žloutnout listy a zasychávat poupata. Jak jim můžete pomoci?
Ve videu autora Já vím se dozvíte, jak správně pečovat o orchideje. Více na kanále Youtube.com.
Lapače světla
Nejlepším místem je pro ně okenní parapet směrem na jih nebo východ, kde bývá dostatek světla. Severní strana bývá tmavší a západní zase (obzvlášť v létě) hodně horká a orchidej se může pod tlakem slunečních paprsků spálit. Při „ubytování“ orchidejí na parapetu nezapomeňte rozhrnout záclony nebo vytáhnout žaluzie, aby do místnosti proudil dostatek světla.
Zářivky místo slunce
Máte tmavší byt? Pak nespoléhejte jen na přírodu, ale vsaďte na zářivky. Pěstitelé těchto tropických rostlin se shodují na tom, že denně potřebují 12 – 14 hodin světla, aby se přiblížila svému přirozenému klimatu. Tento nárok jim zajistíte buďto pomocí zářivkové trubice (bývá v intenzitě 18 a 36W) nebo zářivkového tělesa (o výkonu 80, 125, 180 a 220W). Na trhu existuje několik druhů osvětlení od cool white, warm white, až po speciální grow lights. Důležité je, aby rozestup mezi světlem a rostlinkou nebyl vzdálenější než 30 centimetrů.
Pozor na větrání!
Vaše orchideje jsou teplomilné rostliny, proto velice citlivě ragují na jakýkoliv dotek chladu. Proto si v zimě dejte velký pozor na větrání. Pokud bude příliš důkladné, mohou vaše orchideje přijít o poupata. Někteří pěstitelé dokonce varují, že průvan může u rostlin nastartovat hnilobný proces a tím pádem je tak ohrozit na životě.