Kam dát po svátcích vánoční stromek v květináči?
Zdroj: Shutterstock

Kam dát po svátcích vánoční stromek v květináči? Většina lidí ho zahubí

Budete mít letos vánoční stromeček v květináči? Jistě vás bude zajímat, jak s ním po svátcích nejlépe naložit, aby stromek vydržel a nedošlo k jeho záhubě. Kam stromeček nejlépe přesadit?

Vybrat ten nejkrásnější stromeček je důležitý úkol. Ať už jste sáhli po živém řezaném stromku nebo jste se letos rozhodli pro úspornou variantu a pořídili umělý. Stále častějším trendem je vánoční stromeček v květináči. Na výběr je hned z několika možností. A co je obzvlášť skvělé, že při dobré péči si jej můžete ponechat a bude vám dělat radost i několik let.

stromek Vybrat nejkrásnější stromek je občas fuška. Zdroj: shuttterstock

Správné umístění

Stromeček v květináči není bezúdržbový, přece jen potřebuje trochu péče a jemného zacházení. Důležité je najít doma vhodné místo, kam jej usadíte. Samozřejmě tam, kde se bude s dárky nejlépe vyjímat, ovšem dáte-li jej dál od zdroje tepla na světlé místo, zamezíte usychání stromčku a jeho zežloutnutí. Možná vás to nenapadne, ale stromek v květináči potřebuje pravidelnou zálivku. Nenechávejte jej tedy na suchu, ale ob den až dva jej zalijte.

vánoční strom Nezapomeňte stromeček pravidelně zalévat. Zdroj: shutterstock

Co s ním?

Je jen na vás, kdy stromeček odzdobíte. Jakmile se ale rozhodnete, že stromeček musí z domu a vyberete mu místo na zahradě, proveďte jeho stěhování na etapy. I v tomto případě stromeček potřebuje čas na aklimatizaci, aby jej teplotní šok nezahubil.

Jakmile tedy stromeček odstrojíte, najděte mu hezké místo v chladnější místnosti, popřípadě tam, kde se netopí vůbec. V zimní zahradě nebo v garáži. Ani v tomto případě nezapomeňte na zálivku, jejíž frekvenci snižte na jednou týdně až jednou za čtrnáct dní. Zalévejte vždy jen studenou vodou, aby stromek v domnění, že přichází jaro, nezačal rašit. Jakmile nastane den D, obalte nádobu stromečku novinami nebo slámou. Stromek můžete i s květináčem zasadit do vykopané jámy, kde by měl přečkat běžné mrazy a zimu. Na jaře bude potřebovat ještě další péči.

stromek Přesazení stromku má svá jasná pravidla. Zdroj: shutterstock

Na jaře do země

Trocha práce vás bude čekat ještě na jaře. Tehdy totiž bude ten správný čas najít stromečku nějaké krásné, ale dostačující místo, kam jej přesadíte. A jak na to? Pamatujte, že při správné péči se bude jehličnan rozrůstat, vyberte tedy místo tak, aby měl kam.

Vyjměte stromek z balu, opatrně, abyste zbytečně nepoškodili kořeny, a vložte do připravené díry. Prázdná místa vyplňte zeminou vhodnou pro jehličnany. Na pořadu dne bude také novou zeminu mírně prohnojit a stromek pořádně zalít. Zálivku bude nutné stromečku dopřávat pravidelně. Nejnáročnější na spotřebu vody jsou jedličky, s menší zálivkou si zase vystačí borovice. Je jen na vás, jestli stromek budete zastřihávat, aby košatěl, anebo jej necháte svobodně růst.

Zdroje: abecedazahrady.dama.czsvetstromku.czwww.ceskestavby.cz

Akční letáky