Milujete sladké a šťavnaté jahody? Pak je pro vás ideální čas vyrazit na samosběr! Umožní vám nasbírat si úrodu za zlomek ceny, než byste zaplatili v obchodě. A co je nejdůležitější, jahody ze samosběru jsou vždy čerstvé a plné chuti a vůně.

Jak probíhal samosběr jahod, který přilákal stovky lidí? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Olomoucká Krajská Televize ZZIP:

Zdroj: Youtube

Letos jsou jahody o 14 dní dříve

V letošní sezóně začala sklizeň jahod o 14 dní dříve, než je běžné. Ovšem pěstitelé nečekají moc bohatou úrodu z důvodu nečekaných chladných ranních teplot, které mnoho jahodových rostlin poničilo.

Aktuální cena

Současné ceny jahod pro rok 2024 se pohybují v rozmezí od 60,- až do 130,- Kč za kilogram. Cena se odvíjí od konkrétní lokality a kvalitě úrody. Nejnižší ceny jsou momentálně na Moravě.

Kam se vydat na samosběr

Jahodové plantáže určené k samosběru najdete po celé republice. Vyhledejte si na internetu pro vás nejbližší nebo jinak nejvýhodnější místo a zjistěte si i další důležité informace.

Například o otevírací době, cenách, o možnostech platby kartou či hotovostí a dostupnosti jahod naleznete vždy na webových stránkách nebo facebookových profilech jednotlivých plantáží. Může se také stát, že plantáže často na několik dní samosběry pozastavují, aby mohly jahody dozrát.

Co si vzít s sebou

Na samosběr si vezměte pohodlné oblečení a obuv, které si můžete znečistit. Pokud bude slunečné počasí, nezapomeňte na opalovací krém a pokrývku hlavy. Hodit se vám můžou i sluneční brýle a repelent proti hmyzu.

Důležitou součástí výbavy jsou i nádoby na sbírání jahod. Nejlepší jsou široké košíky nebo bedýnky, ve kterých se jahody nepomačkají. Pokud nemáte vlastní nádoby, je možné si je na místě zakoupit.

Tipy a rady

Vyrazte na samosběr jahod s celou rodinou, jistě tento výlet ocení i děti, které si navíc pochutnají na čerstvých jahodách. Při sbírání buďte opatrní a nepoškozujte rostliny. Sbírejte pouze zralé a nepoškozené plody a nasbírané jahody co nejdříve zužitkujte.

Kromě samosběru si můžete jahody na farmě i zakoupit. I když budou o něco dražší než ze samosběru, stále vás vyjdou levněji než v obchodě a budete mít jistotu, že jsou opravdu čerstvé.

Související články

Zdroje: www.zena-in.cz, www.abecedazahrady.dama.cz, www.magazinrecepty.cz