Odpad ze zahrady a z kuchyně odkládáme do kompostu, abychom uzavřeli koloběh živin a výsledné kvalitní hnojivo využili při pěstování rostlin. Šest až dvanáct měsíců, někdy i déle, s ohledem na podmínky a péči o kompost, trvá, než se organické odpady rozloží na tmavou, drolivou hmotu – cenný zdroj živin. Kompostování je jednoduše urychlený proces přirozeného rozkladu organických látek.
Na podzim je třeba zkompostovat velké kupy listí poté, co jsme zahradu pečlivě shrabali (ovšem napříkald na porostech okrasných cibulovin listovou podušku jako ochranu ponecháváme). Někdy se zdá, že takové množství listí není možné zkompostovat. Jaký je nejlepší postup?
Jak kompostovat listí?
Kompost potřebuje teplo, vlhko a vzduch
- Podstatou dobrého kompostování je namíchání rychle se rozkládajícícho zeleného odpadu s tužším vláknitým materiálem zhruba v poměru 1:1.
- V kompostéru či vzdušné ohrádce udržujeme směs přiměřeně vlhkou také dostatečně provzdušněnou, aby aerobní bakterie mohly organické látky rozkládat.
- Přikrytí prodyšným materiálem pomůže zadržet teplo, které urychluje rozklad. Pokud nemáme poklop nebo víko, nádobu přikryjeme starou dekou, kusem koberce nebo vrstvou slámy.
- Směs organického odpadu přidáváme až v 15cm vrstvách nebo ji zaryjeme do hromady vidlemi.
- Pokud máme větší množství jednoho typu materiálu, naskládáme ho na stranu a přikryjeme mulčovací textilií na tak dlouho, dokud nebudeme mít dostatek jiných látek ke smíchání.
Tipy pro úspěšné kompostování
- Listí můžeme několikrát přejet travní sekačkou; menší kousky se rozkládají rychleji. Větší množství posekané trávy nevytvoří nepropustnou slizovitou hmotu, pokud k němu přimícháme roztrhaný, nepotištěný papír či kartón.
- Vláknitý odpad se rozloží rychleji, když je smíchán s trávou, posekanými kopřivami nebo listy kostivalu.
- Kontrolujeme, zda je hromada dostatečně vlhká, a za teplého suchého počasí ji občas zalijeme.
- Kompostovaný materiál jednou či dvakrát přeházíme, abychom rozklad urychlili, přičemž vnější části přimícháme do středu. Nejlepší je obsah přehodit vidlemi do jiné nádoby či vedlejšího prostoru.
Co s vytrvalým plevelem
Kořeny vytrvalého plevele mohou v hromadě kompostu přežít a dokonce dál přirůstat, a rovněž semena a spory plevele se zničí jen při dostatečném zvýšení teploty. Proto bychom plevel měli kompostovat odděleně, v černých plastových pytlích a přimíchat k němu vědro nadrobno posekané trávy ze sekačky, aby se tvořil dostatek tepla. Pytel zavážeme a necháme ležet nejméně šest měsíců, v chladném období déle. Až poté jeho obsah přidáme do kompostu.
Drcení větví
Běžné zahradní drtiče poháněné elektrickým či benzinovým motorem si poradí s pruty a větvemi silnými 2 až 3 cm. Dbáme na to, aby nože byly ostré, a stroj nepřetěžujeme. Nadrcený materiál provzdušní kompost a přispěje k rychlejšímu rozkladu.
Podle Ilustrovaného průvodce zahrádkáře z nakl. Reader´s Digest Výběr, dílu věnovaného podzimu. Šestidílná série poradenských pulikací přináší množství aktuálních nápadů, rad a tipů. Výhodou každého dílu je fotografické zachycení pracovních postupů.